Volba plzeňského hejtmana Milana Chovance za místopředsedu ČSSD ukázala, že nejsilnější opoziční strana to se svoji očistou nemyslí tak úplně vážně. Milan Chovanec je podle všeho oblíbený hejtman, který se přitom na kraji neštítí vládnout s KSČM ani politruky ze své vlastní strany.

Úspěšně hubne a cílevědomě míří na post ministra dopravy, což v Plzni potěší i část ODS, zejména tu vedenou kmotrem Jurečkem, velkým to přítelem pana hejtmana. Kvůli přátelství s Jurečkem odmítla ČSSD sestavit koalici na plzeňské radnici s TOP 09, i když mohla mít vlastní primátorku a většinu v městské radě. Raději vládne ve velké koalici s ODS, které přenechala post primátora a radu si rozdělila s ODS 4:4. Dokladem propojení plzeňské ČSSD s kmotrovskou částí ODS může být pro nezasvěcené čtenáře fotka Romana Jurečka, slavícího předem domluvenou velkou koalici ihned po vyhlášení výsledků voleb.

Veřejnost a novináře by však mělo zajímat, co má nový místopředseda ČSSD a stínový ministr dopravy za kostlivce ve své skříni - a to ještě před tím, než se stane poslancem, či rovnou ministrem. A přebytečné kilogramy to zrovna nebudou.

Tím kostlivcem je Chovancův bakalářský titul, který získal na právnické fakultě v Plzni. Hejtman Chovanec stihl vystudovat ještě jako plzeňský zastupitel za ČSSD tříletý bakalářský obor Právní specializace – veřejná správa. Na tom, by nebylo nic podivného, pokud by se mu to nepodařilo v extrémně krátké lhůtě 9 měsíců.

Milan Chovanec před časem prohlásil, že svůj titul nebude veřejně používat, což je zvláštní s ohledem na to, že nebyl zařazen mezi ty, kterým má být titul odebrán. Pro každého neznalého poměrů Západočeské univerzity by se mohlo zdát, že je vše v pořádku, titul hejtmanovi zůstal. To by byl ale velký omyl. Tehdejší dosluhující rektor Josef Průša mezi ty, kterým má být bakalářský titul odebrán, nenavrhl ani bývalého ředitele městské policie v Plzni, který se veřejně doznal k tomu, že opsal bakalářskou práci svého nadřízeného. Rektor Průša tak učinil až poté, co na případ upozornila Česká televize, což nesl dosti nelibě. S odstupem času je evidentní, že podíl rektora Průši na podvodech na plzeňských právech byl více než jen pasivní. V případě Milana Chovance je zajímavé především to, že rektor Průša byl v té době významným členem sociální demokracie v Plzni, dá se tedy pochopit, že neměl dvakrát velkou chuť navrhovat svého stranického kolegu na odebrání titulu.

V čem je tedy potíž se studiem Milana Chovance? Ke tříletému bakalářskému studiu byl zapsán v září 2008 (čemuž odpovídá i jeho studijní číslo začínající R08) a svoji bakalářskou práci obhájil už v červnu 2009, tedy přesně po 9 měsících. Bakalářské studium lze podle zákona o vysokých školách studovat nejméně tři a nejvíce čtyři roky.

Chovanec se doposud bránil tím, že titul nepoužívá a že řízení o odebrání titulu zastavila sama ZČU. To sice ano, ale jeho spolustraníkem rektorem Průšou, za jehož působení právnická fakulta v Plzni udílela jeden podvodný titul za druhým. Podstatné však je, že do této doby hejtman Chovanec veřejně nepředložil jediný důkaz o svém předchozím studiu, kterým by mohl vyvrátit podezření o 9 měsících studia. Třeba se toho dočkáme nyní, kdy míří do nejvyšších pater české politiky.

Autor tohoto blogu je ale skeptický, protože žádné takové důkazy do dnešního dne nalezeny nebyly. Zastavení řízení skončilo na tom, že ZČU by údajně neustála důkazní břemeno při prokázání úmyslu Milana Chovance zkrátit si studium. Za nestandardní délku prý mohla právnická fakulta potažmo ZČU. Výmluva na úrovni kapesního zlodějíčka, který si po chycení stěžuje na otevřené dveře domu, kde loupil.

Není nezajímavé, že za údajné provinění na straně fakulty nebyl dodnes nikdo potrestán, ale to je jiný příběh. Pokud by chtěl Milan Chovanec tuto výmluvu používat i nadále, máme se na co těšit, až se stane poslancem, nebo dokonce ministrem dopravy. Legendární odklánění ministra Martina Kocourka může být brzy překonáno.

 

Autor je plzeňský občanský aktivista. Jako jeden z prvních v roce 2009 veřejně upozornil na podvodné praktiky na plzeňských právech. Letos vyvolal referendum, ve kterém obyvatelé Plzně odmítli stavbu obřího nákupního centra.