Brankář Tomáš Vokoun byl v pátečním utkání NHL jedním z hlavních strůjců vítězství Pittsburghu na ledě New Yorku Islanders 4:2. Český gólman zneškodnil 33 z 35 střel a vychytal pro Tučnáky jedenáctou výhru v řadě.

Vokoun si navíc připsal gólovou asistenci, když rozehrál akci, z níž vteřinu před koncem zápasu Pascal Dupuis do prázdné branky při power-play Islanders uzavřel skóre utkání. Vítězný gól předtím ve 42. minutě vstřelil Brandon Sutter, zatímco Vokoun ve třetí třetině neinkasoval.

Pro Vokouna to je páté vítězství za sebou a v posledních čtyřech zápasech inkasoval celkem jen čtyři góly. "Občas pomůžete týmu k vítězství a občas pomůže tým vám," konstatoval po utkání Vokoun. "Jako brankář chci samozřejmě zastavit každou střelu, která na mě letí. Pochopitelně to není možné, ale vždy se snažím podat co nejlepší výkon a dovést tým k vítězství. Jsem rád, že se nám to dneska podařilo."

Téměř nepřekonatelný Vokoun dovedl Pittsburgh k výhře a stal se hvězdou zápasu - čtěte ZDE

Pittsburgh v březnu vyhrál všech 11 zápasů a vyrovnal tak sezonní maximum Chicaga, které od 15. února do 6. března rovněž uspělo jedenáctkrát za sebou. "Prostě jsme schopni najít cestu k vítězství. Myslím, že se pořád můžeme zlepšovat, ale zároveň na naší hře není potřeba příliš měnit," poznamenal autor vítězného gólu Sutter.

Takhle zlikvidoval Vokoun šanci MacDonalda

Další český gólman Ondřej Pavelec už takové štěstí neměl. Jeho Winnipeg podlehl Washingtonu 1:6 a Pavelec se předčasně poroučel z branky už ve 26. minutě poté, co z devíti střel třikrát kapituloval.

Capitals porazili Jets podruhé během dvou dnů, ve čtvrtek zvítězili na soupeřově ledě 4:0 a v tabulce Východní konference poskočili už na 10. příčku se ztrátou tří bodů na osmou Carolinu. Winnipegu pořád patří vedení v divizi s náskokem dvou bodů před Carolinou.

"Máme za sebou úspěšných 48 hodin," prohlásil útočník Brooks Laich, jenž ve 13. minutě prvním gólem v sezoně otevřel skóre utkání. "Tyhle dva zápasy pro nás byly buď anebo. Věděli jsme, že když je nezvládneme, s našimi nadějemi na play off to bude vypadat špatně," doplnil brankář Braden Holtby, který pomohl k výhře 30 úspěšnými zákroky.

"Je to zklamání, nemáme se na co vymlouvat. Ale zítra je další den a v neděli nás čeká další zápas, na který se musíme připravit. Je důležité, abychom se vrátili ke své hře, pak můžeme zase začít vyhrávat," uvedl Pavelec.

Další povedený zápas sehráli hokejisté Columbusu, kteří rozstříleli Calgary 5:1 a bodovali ve dvanáctém utkání za sebou. Blue Jackets rozhodli o svém triumfu v druhé třetině, kdy během 75 sekund vstřelili tři góly.

NY Islanders - Pittsburgh 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
Branky: 8. Streit, 38. Bailey - 29. Vitale, 40. Kunitz, 42. Sutter, 60. Dupuis (Vokoun). Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh celý zápas, z 35 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 94,3 procenta. Střely na branku: 35:25. Diváci: 14.888.

Vokoun rozehrál akci před posledním gólem zápasu

Anaheim - Detroit 1:5 (1:2, 0:2, 0:1)
Branky: 14. Selänne - 14., 24. a 33. Abdelkader (na druhou Kindl), 15. Dacjuk, 56. Franzén. Střely na branku: 34:23. Diváci: 17.174.

Winnipeg - Washington 1:6 (0:2, 0:2, 1:2)
Branky: 50. Byfuglien - 28. a 56. Ovečkin, 13. Laich, 17. Brouwer, 26. Beagle, 42. Green. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 26 minut, z 9 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 66,7 procenta. Střely na branku: 31:24. Diváci: 15.004.

Columbus - Calgary 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)
Branky: 34. a 34. Foligno, 17. Boll, 35. Anisimov, 54. Gillies - 25. Glencross. Střely na branku: 28:25. Diváci: 13.853.

2. Anaheim 30 22 4 4 100:76 48
3. Minnesota 29 17 2 10 77:71 36
4. Los Angeles 30 17 2 11 88:75 36
5. Vancouver 30 15 6 9 83:83 36
6. Detroit 31 15 5 11 85:80 35
7. St. Louis 29 16 2 11 87:83 34
8. San Jose 29 13 6 10 71:77 32
9. Columbus 31 13 6 12 73:80 32
10. Dallas 30 14 3 13 78:88 31
11. Phoenix 31 13 4 14 80:87 30