Nikoho už není možné brát na hokejovém šampionátu na lehkou váhu, o tom se přesvědčli favroité i ve čtvrtečních zápasech. Rusové, kteří do té doby neztratili ani bod - nechali všechny Francouzům.

Lépe dopadl český celek, který stále nemůže najít střelce a hlavně úplnou herní pohodu. S Dánskem se svěřenci Aloise Hadamczika trápili celý zápas a žádnou přehlídku šancí se chlubit nemohou, nakonec byli po výsledku 1:1 rádi za výhru v samostatných náejzdech.

V nájezdech odvrátil porážku Hudler a rozhodl Irgl

Druhé vítězství, ovšem tentokrát jen za dva body po samostatných nájezdech, si připsali čeští hokejisté na mistrovství světa, kde porazili Dánsko 2:1.

O výhře 2:1 rozhodl v šesté sérii penalt svým druhým úspěšným nájezdem Zbyněk Irgl. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika si tak zkomplikovali boj o postup do čtvrtfinále, s Dánskem ztratili Češi bod poprvé v historii. Předchozí čtyři vzájemné zápasy vždy vyhráli už v základní době.

Český celek mohl vést už ve druhé minutě, kdy Irgl trefil tyč, ale místo toho, aby přišla očekávaná smršť českých útoků, se jen potvrdilo, že tým teprve hledá svou tvář. Měl sice víc ze hry i náznaky šancí, ale výsledek se dlouho neměnil, na čemž měl při svém prvním startu na tomto šampionátu svůj podíl i uzdravený gólman Ondřej Pavelec.

Střelecké trápení českého celku ukončil až ve 46. minutě Michálek, jenž najel do útočného pásma a ukončil Nielsenovu neprůstřelnost. Dánové pak stáhli hru na dvě první pětky a v 57. minutě totiž Staal objel branku, přihrál u tyčky volnému Poulsenovi a ten vyrovnal. V předešlých třech vzájemných zápasech přitom Dánové nedokázali Čechům vstřelit branku.

A mohlo být hůř, Madsen ale šanci rozhodnout nevyužil. I tak se Dánové po skončení normální hrací doby radovali, neboť si vynutili prodloužení. V nastavené pětiminutovce Češi nevyužili další přesilovku, o vítězi tak rozhodly samostatné nájezdy. V nic nejdříve vedení Dánů zrušil v posledním ze tří nájezdů Hudler a šesté sérii rozhodl o druhé české výhře na turnaji Irgl.

"Chtěli jsme tři body, ale bohužel máme jen dva. Na druhou stranu, aby to nakonec nebylo tak, že si řekneme: Zaplaťpánbůh za ty dva body...," řekl Irgl a dodal: Mančaft máme dobrý, ale co nám chybí, to je pohyb. Málo bruslíme. A to nás stojí ten tlak proti soupeři. Přečíslení, tlak do branky. Je to o pohybu, který nemáme."

Česko - Dánsko 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 46. Z. Michálek (Šmíd, Hubáček), rozhodující nájezd Irgl - 57. Poulsen (K. Staal). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Johansson - Dahmen (oba Švéd.), Carlson (Kan.). Vyloučení: 3:7. Bez využití. Diváci: 3359.

Česko: Pavelec - Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Čáslava, Kutlák - Voráček, Hudler, Tlustý - Hertl (35. Jan Kovář), Hanzal, Tenkrát - Vrbata, Novotný, Hubáček - Irgl, Koukal, Fleischmann. Trenér: Alois Hadamczik.

Dánsko: S. Nielsen - Larsen, Lassen, Jesper B. Jensen, O. Lauridsen, M. Lauridsen, Mads Boedker, R. Nielsen - Starkov, Green, Madsen - Mikkel Boedker, Hardt, Jakobsen - Storm, Jesper Jensen, Björkstrand - K. Staal, Dresler, Poulsen. Trenér: Per Bäckman.

Francouzi šokovali obhájce titulu

Hokejisté Francie se postarali o jedno z největších překvapení posledních let, když porazili obhájce titulu Rusko 2:1. Sborná přišla v Helsinkách o sérii 13 výher na šampionátech i přesto, že vedla. Francouzi, jejichž hlavním cílem je setrvání mezi elitou, ale skóre otočili.

Francouzi byli zpočátku překvapivě aktivnější několikrát vyzkoušeli Košečkina, který se jako třetí gólman na turnaji postavil do ruského brankoviště. Úvodní třetinu dokonce prohráli Rusové na střely 6:7.

V první polovině druhého dějství to vypadalo, že se zápas začíná vyvíjet očekávaným směrem, jenže gólman Hardy stále držel čisté konto. V končící 27. minutě šla přece jen sborná do vedení záslouhou Pěrežogina. Zvýšit mohl vzápětí Mozjakin, jenže neuspěl a předznamenal tím pád favorita. V polovině zápasu napřáhl od hrazení Fleury a propálil Košečkina.

Hardy vzápětí vychytal ostrostřelce Kovalčuka a ve 35. minutě ho zachránila po Pěrežoginově lehkém nahození tyč. O chvilku později už přišla velká chvíle dalšího dnešního hrdiny ve francouzském dresu - Roussel získal puk u mantinelu, namířil si to k brance a poslal tým do vedení.

Rusové sice vyhráli třetí třetinu na střely 11:5, jenže do optimálního tempa už se nedostali a se skóre nepohnuli. Naopak zvýšit mohl Raux. V závěru se proti Hardymu neprosadil Soin a při závěrečné power play ani Radulov.

Rusko - Francie 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 27. Pěrežogin (Popov, Bělov) - 30. Fleury (Bellemare, Hecquefeuille), 37. Roussel. Rozhodčí: Fraňo (ČR), Rantala (Fin.) - Hunnius (Něm.), Morrison (USA). Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 3173.

Rusko: Košečkin - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Rjasenskij - Loktionov, A. Radulov, Kovalčuk - Popov, Pěrežogin, Anisimov - Mozjakin, Těreščenko, Petrov - Kokarev, Soin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

Francie: Hardy - Manavian, Auvitu, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Besch, Moisand - Y. Treille, Guttig, Desrosiers - Fleury, Bellemare, S. Treille - B. Henderson, Roussel, Da Costa - Bozon, Raux, Bertrand - Ritz. Trenér: Dave Henderson.

Slováci překvapivě podlehli Lotyšům

Hokejisté Slovenska prohráli ve skupině hrané v Helsinkách s Lotyšskem 3:5. Obhájci stříbra vedení českým koučem Vladimírem Vůjtkem třikrát inkasovali již v průběhu první třetiny, kterou prohráli 1:3, a zkomplikovali si tak boj o postup do čtvrtfinále. Lotyši, kteří byli do dnešního zápasu jediným účastníkem turnaje bez bodového zisku, své naděje naproti tomu oživili. Hattrick v dresu vítězů zaznamenal útočník Lauris Darzinš.

Slovensko - Lotyšsko 3:5 (1:3, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. Záborský (Kukumberg, Miklík), 37. Surový (Mezei, Daňo), 60. Surový (Vydarený, Jurčina) - 1. Cipulis (Sprukts), 13. Darzinš z tr. střílení, 18. Girgensons (Kulda), 39. Darzinš, 41. Darzinš (Sprukts). Rozhodčí: Zalaski (Kan.), Vinnerborg - Käck (oba Švéd.), Blümel (ČR). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:1. Diváci: 3124.

Slovensko: Staňa (21. Janus) - Mezei, Sekera, Ďaloga, Sersen, Vydarený, Jurčina, Mihálik - Kopecký, Bližňák, Radivojevič - Šatan, Stümpel, Hudáček - Miklík, Kukumberg, Záborský - Bartek, Ölvecký, Surový - Daňo. Trenér: Vladimír Vůjtek.

Lotyšsko: Gudlevskis - Redlihs, Sotnieks, Kulda, Freibergs, Jass, Andersons - Darzinš, Sprukts, Cipulis - Džerinš, Girgensons, Indrašis - Keninš, Berzinš, Jekimovs - Jass, Pavlovs, Širokovs - Štals. Trenér: Ted Nolan.

Kanada s přehledem porazila Švédsko

Hokejisté pořádajícího Švédska na mistrovství světa již podruhé prohráli, když po Švýcarsku dnes nestačili na Kanadu. Zámořský výběr zvítězil 3:0 a přeskočil je v tabulce skupiny ve Stockholmu na druhou příčku za vedoucí Švýcary. Branky Kanady vstřelili Steven Stamkos, Luke Schenn a Jordan Staal, jenž skóre už po 33 minutách uzavřel. Čisté konto vychytal Mike Smith.

Švédsko - Kanada 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Stamkos (Campbell, Schultz), 21. Schenn (Read, E. Staal), 33. J. Staal (O'Reilly, Read). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Olenin - Šeljanin (oba Rus.), Woodworth (USA). Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 12.500.

Švédsko: Enroth (51. Markström) - E. Gustafsson, Tallinder, Granberg, Fransson, Fälth, S. Kronwall - Axelsson, Lindberg, L. Eriksson - S. Hjalmarsson, Järnkrok, Landeskog - Pettersson, Lundqvist, Jämtin - Danielsson, Thörnberg. Trenér: Pär Marts.

Kanada: Smith - Robidas, Dillon, Schenn, Campbell, Harrison, Schultz, Brodie - Ladd, Giroux, Stamkos - Read, E. Staal, Simmonds - Hall, Duchene, Eberle - Skinner, J. Staal, O'Reilly. Trenér: Lindy Ruff.