Musím se přiznat, že nejsem úplně muzeový typ. Ale Vasa muzeum v centru Stockholmu mě vážně dostalo. Vloni jsem tam byl dvakrát. A ani letos jsem neodolal. Po včerejším hokejovém „galapředstavení“ v podání českého týmu v duelu se Slovinskem jsem se musel jít malinko odreagovat. Ani chvilku jsem neuvažoval o jiném cíli než o muzeu na břehu přístavu uprostřed Stockholmu.

Při pohledu z dálky připomíná betonový monolit mohutný trojstěžník. Stylově. Uvnitř se totiž nachází švédská válečná loď Vasa postavená v 17. století, konkrétně v letech 1625 – 1628. A není to žádná replika. Je to originál! Vasa si totiž svého aktivního života na vlnách moc neužila.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se