Vítězové sedmých zápasů prvního kola play-off NHL se střetnou ve druhém kole. V něm se proti sobě postaví Boston a New York Rangers.
Zejména utkání v Bostonu vypadalo, jako by bylo podle hollywoodského scénáře konečný happyend pro tým s Jágrem a Voráčkem je uvěřitelný snad jen proto, že k němu zápas skutečně dospěl, když si vítězové prožili hokejové nebe, peklo, ráj.
Boston totiž senzačně otočil zápas s Torontem z 1:4 na 5:4 v prodloužení. Dvěma asistencemi se na triumfu Bruins podílel David Krejčí, jednu přihrávku zaznamenal Jaromír Jágr, který však v nastaveném čase předčasně odstoupil ze hry.
Boston tak ukončil národní kanadské hokejové povstáním týmu Toronta, který se dostal do play-off po devíti letech a za podpory desetitisíců diváků v hale i u mega obří obrazovky u své haly Air Canada Center dotáhl sérii ze stavu 1:3 na utkání do sedmého zápasu a v něm si prožil vše, co prožít lze.
Věřte, nevěřte, ale by bylo to tak
Boston ve své hale vedl brzy 1:0 a zdálo, že nic nestojí v cestě za postupe, pak naopak v padesáté minutě prohrával 1:4 a v předposlední ještě 2:4 - jenže si dvěma góly vynutil prodloužení a v něm rozhodl. Nejdříve při power-play 3:4 snížil Milan Lucic a za dalších 31 vteřin vyrovnal střelou od modré čáry Patrice Bergeron.
"Ani za stavu 1:4 jsme se nepoložili a zůstali dál houževnatí," řekl po zápase Bergeron, který v předchozím průběhu série vstřelil pouze jeden gól. "Určitě jsme neodehráli zápas podle našich představ, ale nakonec jsme našli cestu k vítězství. Na konci třetí třetiny jsme ukázali charakter a sílu mužstva, získali převahu a v prodloužení jsme ji dokázali využít," radoval se Bergeron.
Přitom za stavu 4:1 pro Toronto by na Boston vsadil asi málokdo. Maple Leafs byli do té doby lepším týmem, přesto nepostoupili. "Došel nám benzin," prohlásil trenér Randy Carlyle. "Když vedete 4:1, chcete jenom srážet soupeře a bořit hru. Jenže jak už jsem řekl, celému týmu jednoduše došla šťáva."
"Vypracovali jsme si šanci na postup a takhle jsme ji zahodili. Takhle jednoduché to je," litoval obránce Cody Franson, který vstřelil dva góly. "Darovali jsme jim to. Určitě si zaslouží uznání za to, jak se dokázali vrátit, ale byly to naše chyby, které zápas rozhodly," řekl.
Krejčí dvěma asistencemi rozšířil svou bilanci v letošním play-off na 13 bodů (5+8) a po prvním kole vede tabulku produktivity s náskokem dvou bodů před Jevgenijem Malkinem z Pittsburghu.
Při obou gólech Bostonu v závěru třetí třetiny byl na ledě Jágr, který však krátce před rozhodující trefou v prodloužení zmizel v kabině a neprožil tak se spoluhráči vítěznou radost na ledě. Jágr nejspíš schytal ránu pukem do nohy, o jeho zdravotním stavu ale nebyly zatím žádné konkrétnější informace.
Už ve čtvrtek začíná série Boston - Rangers
Pokud se dá do pořádku, už ve čtvrtek může v prvním zápase 2. kola nastoupit proti svému bývalému klubu z New Yorku. V Rangers strávil v letech 2004-2008 tři a půl sezony a třikrát si zahrál o Stanley Cup.
Na rozdíl od Bostonu se Rangers v sedmém zápase proti Washingtonu nemuseli nervovat. Od začátku byli pány na ledě a brzy si vybudovali bezpečný náskok. "Myslím, že jsme předvedli náš nejlepší výkon v celé sérii," konstatoval po výhře 5:0 trenér John Tortorella.
Rangers přitom v sérii prohráli všechny tři předchozí zápasy na ledě Washingtonu a vstřelili v nich dohromady jen dva góly. A tomu, že by se měli rozstřílet, nenasvědčoval ani šestý nedělní duel, který vyhráli nejtěsnějším rozdílem 1:0.
Jenže v pondělí si ve Washingtonu otevřeli střelnici. Prosadili se přitom hráči, kteří předtím nijak nevyčnívali. Hned čtyři z pěti autorů gólů Rangers skórovali v letošním play off poprvé, pouze Arron Asham si připsal druhou trefu v sérii.
Na druhou stranu pořád zaznamenal více branek než elitní útočníci Washingtonu včetně Alexandra Ovečkina, který daleko zaostal za svou formou ze závěru základní části. V sedmi zápasech ruský kanonýr posbíral jen dva body za gól a asistenci, jinak si vylámal zuby na skvělém brankáři Lundqvistovi, který zneškodnil 29 jeho střel.
"V první třetině jsme podali dobrý výkon, tvrdě jsme makali, ale Lundqvist nás několika skvělými zákroky vychytal. Soupeř se pak dostal šťastně do vedení, na začátku druhé třetiny přidal další dva góly a pak už to bylo těžké. Vypadalo to, jako by se každý puk dnes odrážel na jejich hokejky. Samozřejmě jsme velice zklamaní," litoval trenér Capitals Adam Oates.
Zatímco jeho tým má po sezoně, Rangers se mohou chystat na sérii s Bostonem. V play off se oba celky utkají poprvé od roku 1973, kdy Rangers ve čtvrtfinále oplatili Bostonu porážku z finále Stanley Cupu 1972.
New Yorkem Rangers, kteří v pondělním sedmém duelu deklasovali Washington na jeho ledě 5:0. Hlavním strůjcem postupu Rangers byl švédský brankář Henrik Lundqvist, který zneškodnil všech 35 střel a podruhé za sebou vychytal čisté konto.
Stejný hráč se pak stal i hrdinou v prodloužení. Na začátku sedmé minuty se dostal po závaru před brankou Toronta k odraženému puku, nad ležícím brankářem Jamesem Reimerem jej poslal do sítě a v zaplněné TD Garden odstartoval nekonečnou euforii.
Washington - New York Rangers 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
Branky: 14. Asham, 24. Pyatt, 26. Del Zotto, 41. Callahan, 47. Zuccarello. Střely na branku: 35:27. Diváci: 18.506. Konečný stav série: 3:4.
Boston - Toronto 5:4 v prodl. (1:1, 0:1, 3:2 - 1:0)
Branky: 60. a 67. Bergeron (na první Krejčí a Jágr), 6. Bartkowski, 50. Horton (Krejčí), 59. Lucic - 10. a 26. Franson, 43. Kessel, 46. Kadri. Střely na branku: 35:28. Diváci: 17.565. Konečný stav série: 4:3.
Program semifinále konferencí play-off:
Úterý 14. května:
Východní konference - 1. zápas: Pittsburgh - Ottawa.
Západní konference - 1. zápas: Los Angeles - San Jose.
Středa 15. května:
Západní konference - 1. zápas: Chicago - Detroit.
Čtvrtek 16. května:
Východní konference - 1. zápas: Boston - New York Rangers.
Západní konference - 2. zápas: Los Angeles - San Jose.
Pátek 17. května:
Východní konference - 2. zápas: Pittsburgh - Ottawa.
Sobota 18. května:
Západní konference - 2. zápas: Chicago - Detroit.
Západní konference - 3. zápas: San Jose - Los Angeles.
Neděle 19. května:
Východní konference - 2. zápas: Boston - New York Rangers.
Východní konference - 3. zápas: Ottawa - Pittsburgh.
Pondělí 20. května:
Západní konference - 3. zápas: Detroit - Chicago.
Úterý 21. května:
Východní konference - 3. zápas: New York Rangers - Boston.
Západní konference - 4. zápas: San Jose - Los Angeles.
Středa 22. května:
Východní konference - 4. zápas: Ottawa - Pittsburgh.
Čtvrtek 23. května:
Východní konference - 4. zápas: New York Rangers - Boston.
Západní konference - 4. zápas: Detroit - Chicago.
Západní konference - případný 5. zápas: Los Angeles - San Jose.
Pátek 24. května:
Východní konference - případný 5. zápas: Pittsburgh - Ottawa.
Sobota 25. května:
Východní konference - případný 5. zápas: Boston - New York Rangers.
Západní konference - případný 5. zápas: Chicago - Detroit.
Neděle 26. května:
Východní konference - případný 6. zápas: Ottawa - Pittsburgh.
Západní konference - případný 6. zápas: San Jose - Los Angeles.
Pondělí 27. května:
Východní konference - případný 6. zápas: New York Rangers - Boston.
Západní konference - případný 6. zápas: Detroit - Chicago.
Úterý 28. května:
Východní konference - případný 7. zápas: Pittsburgh - Ottawa.
Západní konference - případný 7. zápas: Los Angeles - San Jose.
Středa 29. května:
Východní konference - případný 7. zápas: Boston - New York Rangers.
Západní konference - případný 7. zápas: Chicago - Detroit.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist