V posledním týdnu v Pákistánu proběhly nejkrvavější volby v historii země. V sobotu totiž na volební místnosti v několika lokalitách zaútočily síly teroristického hnutí Talibán, které již v minulosti několikrát vyhrožovalo zásahem proti partajím současné vládní koalice. Ani více než šesti stům tisíců policistů se nepodařilo voliče v hlasovacích místnostech před násilnými útoky uchránit. V ulicích několika měst se ozývala střelba, na hlasovací místnost v přístavním městě Karáčí bylo dokonce svrženo několik bomb, v jejichž důsledku zde podle informací úřadů zemřelo nejméně 22 lidí a další desítky byly zraněny. Více než desítka dalších lidí pak byla zabita v přestřelkách v ulicích kolem volicích míst po celé zemi.

I přes hrozby útoků a následnou paniku po jejich vyplnění byla účast v letošních parlamentních volbách velmi vysoká. K volebním urnám přišlo podle odhadů přes 50 milionů Pákistánců z celkového množství 86 milionů obyvatel. To je účast, která se s posledními volbami z roku 2008 zdaleka nedá srovnávat. Vysoká čísla jsou přičítána hlavně nadšeným prvovoličům, již se stali symbolem celé volby.

Kdo nakonec zvítězil?

Vítězem letošních voleb se nakonec stal staronový premiér Naváz Šaríf, přezdívaný „lvem“ pákistánské politiky, a bude tak sestavovat novou vládu. Jeho strana, Pákistánská muslimská liga, však nezískala dostatečný počet hlasů k sestavení vlády a bude tak muset hledat partnera do vládní koalice.Tím se může stát například druhá nejúspěšnější strana letošních voleb Hnutí za spravedlnost Imrana Chána, bývalého hráče kriketu, a pákistánské superstar.

Vývoj politického stavu v Pákistánu je v současné době zásadní i pro mezinárodní situaci. Především Spojené státy se totiž spoléhají na pomoc jaderného státu v boji proti islamistickým extremistům a vývoj v zemi je důležitý také pro ukončení války v sousedním Afghánistánu.

 


 

Bottom line: Co myslíte: koho volili únosci českých děvčat v Balúčistánu?