Pokojné demonstrace na Taksimském náměstí v Istanbulu se rozrostly v násilné střety v několika tureckých městech. Již druhým dnem zasahuje policie proti demonstrantům slzným plynem, vodními děly a plastovými náboji.

“Začalo to protesty za zachování zeleně v Gazijském parku v Istanbulu, ale vyvinulo se to v demonstrace proti vládním represím”, říká Teri, který se protestů účastní od včerejšího večera (skutečné jméno zůstalo utajeno, pozn. redakce). “Vláda používá vodní děla a slzný plyn, včera na nás zaútočili plastovými náboji,” dodává. 

Podle oficiálních informací se demonstranti ohrazují hlavně proti vládě vedené Tayyipem Erdoganem. Ten si podle nich uzurpuje stále více moci a přiklání se k islámu. Minulý týden například vládnoucí Strana  spravedlnosti a rozvoje (AKP) prosadila zákon omezující reklamu na alkoholické nápoje. 

Masové demonstrace se nyní rozšířily z Istanbulu do Ankary, Kocaeli, nebo Izmiru. Podle odhadů účastníků se jen v Istanbulu účastní protestů více než 40 tisíc lidí. 

Na sociálních sítích se lidé rozčilují nad nedostatečným zájmem médií. Lidé posílají videa i fotografie z protestů na své facebookové stránky i na Twitter. 

Teri zdůrazňuje, že je mnoho demonstrantů zraněných. Počet obětí zatím není jasný.“ Někdo musí pomoci lidem. Mnoho z nich je ve špatném stavu a sanitky se k nim nemohou dostat kvůli dopravní situaci. Potřebují vodu, jídlo, i masky, jsou unavení.”

Premiér Erdogan se k situaci přitom vyjadřuje odmítavě. Při projevu prohlásil, že projekt Gazijského parku bude usktutečněn, zároveň řekl, že policie zůstane na Tkasijském náměstí pro zajštění klidu. 

Demonstrace se ale zatím rozrůstají a stávají se stále více násilnými. “Teď se to proměnilo ve válku. A premiér mluví stále jen o stromech”, říká Teri. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist