Není to dlouho, co jsme vás informovali o kauzách Vysoké školy ekonomické a olomouckého Slovanského gymnázia. Nyní přinášíme další případ, který úzce souvisí se zastrašováním a utlačováním studentů. Tentokrát se přesuneme na Gymnázium Václava Beneše Třebízského ve Slaném.

Celá událost začala výběrovým řízením na místo ředitele gymnázia. Studenti si od volby nového ředitele slibovali začátek lepší éry svého gymnázia. Z jejich pohledu však došlo k pravému opaku. Do funkce byl totiž zvolen staronový ředitel dr. Milan Dundr, který školu vede již dlouhých - a podle studentů neúspěšných - sedmnáct let.

Petice

Byla to právě nespokojenost se stavem a způsobem vedení gymnázia, co vedlo studenty k sepsání petice proti výsledku výběrového řízení. Své argumenty proti znovuzvolení Dundra do funkce ředitele školy zakládají především na jeho dosažených výsledcích a práci pro školu.

„Budova nesplňuje hygienická kritéria a vzhled jejích interiérů odpuzuje i případné nové zájemce o studium.“ stojí v petici. Jedná se především o plísně na zdech, odloupané nátěry či ucpané odpady. Stav budovy si můžete prohlédnout v následujícím videu.

Studenti zmiňují taky nedostatečné vytápění budovy v zimě, tento problém je však celostátní. Většina českých studentů si stěžuje na chladno ve třídách během zimy.

Další výtkou vůči řediteli, kterou studenti používají, je rozpuštění pracovního poměru s posledním anglickým rodilým mluvčím, který na škole působil a jehož si studenti velmi oblíbili. Zároveň upozorňují na způsob jednání s ostatními kantory: „Despekt, s kterým přistupuje ředitel k pedagogům v důchodovém věku, je pak přímo alarmující.“ uvádějí.

Co se týče podpory v osobním vzdělávání a rozvoji, ředitel se údajně zaměřuje pouze na studenty, kteří se orientují na přírodní vědy, tedy na jeho obor. Ti méně talentovaní, nebo naopak nadaní na humanitní a jazykové předměty mají prý podle studentů smůlu.

Trestní oznámení za petici

Každý by předpokládal, že podáním petice se celá věc uzavře, nic se nestane a nepostižen zůstane jak ředitel, tak studenti gymnázia a celá věc jednoduše „počesku“ odezní. Opak je pravdou. Členům petičního výboru Janu Kopeckému a Lence Brtinské doručila kriminální policie oznámení o podezření ze spáchání trestného činu. Podnětem k vyšetřování se stalo trestní oznámení ředitele školy.

Tady veškerá studentská snaha o zlepšení prostředí své školy končí a případ se stává závažnějším. Rok od začátku vyšetřování není kauza stále uzavřena. Miloslav Nič, který se za studenty postavil a spravuje stránku ujma-za-petici.cz, zveřejnil 10. června 2013 prohlášení, ve kterém tvrdí, že ředitel gymnázia podal trestní oznámení za pomluvu.

Poškodit jej údajně měla nejen sama petice, ale i diskuse na Facebooku. Nič vyzval ředitele Dundra, aby trestní oznámení podal i na něj, jelikož se provozováním webové stránky a podporou studentů dopouští stejného trestního činu jako oni sami. Případný proces bere jako příležitost k tomu, aby s věcí seznámil veřejnost.

Bude zajímavé sledovat, jak se bude případ vyvíjet a k jakému závěru dojde případné vyšetřování či soud. Členové petičního výboru jsou totiž vynikající studenti.

Paradoxní je, že samotného petenta Kopeckého ředitel vyznamenal za vzornou reprezentaci školy a vítězství v krajské biologické olympiádě, což znamená, že byl oceněn v oboru, jehož studenty ředitel školy údajně protežuje.

Odplata?

Zajímavá je také situace kolem vyučující Záborcové, jediné Dundrovy protikandidátky ve výběrovém řízení. V rozhovoru pro Slánské listy zmiňuje hned několik problémů, se kterými se na škole potýká.

Údajně jí není umožněno, aby pozvedla úroveň výuky francouzštiny na gymnáziu, ačkoliv je schopná zajistit spolupráci nejen s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy, ale také se zahraničními institucemi. Záborcové byl také omezen rozsah výuky francouzštiny a naopak její méně kvalifikované kolegyni byl počet hodin navýšen.

Je ale třeba říci, že od doby petice na škole došlo k několika změnám a ve výsledcích maturit škola obstála velmi dobře.

Situace však rozhodně nekončí a na pondělí byla svolána tisková konference, kde bude kauza představena médiím za účasti zástupce ombudsmana Stanislava Křečka i kriminalizovaných studentů. TST vás o celé situaci bude informovat.

___________________________________________________________________
Bottom line: Je zajímavé se zamyslet, jak by asi naše školství vypadalo, kdyby každý ředitel, proti kterému je podána petice, žaloval své studenty. Je to správný krok? A nejedná se o omezení základního občanského (petičního) práva? To už rozhodnou jiní. Co myslíte vy?

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist