Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy letos poprvé organizovala zahraniční pracovní stáže pro své studenty. Účastnicí takového pobytu se stala i Petra Vondrová, která se na fakultě věnuje Mezinárodním teritoriálním studiím. Ve svém nabitém pracovním programu, který ji začátkem července přivedl i na Mezinárodní filmový festival do Karlových Varů, si udělala čas na rozhovor pro The Student Times a podělila se o své zážitky z pracovního pobytu na The British International School v Londýně.
Studuješ Mezinárodní teritoriální studia na Fakultě sociálních věd UK v Praze. V jakém ročníku jsi a čím tě oslovil právě tenhle obor?
Jsem teď ve třetím ročníku bakalářského studia a obor mě oslovil asi zejména svou všestranností a možností využít cizí jazyky.
Kdy poprvé jsi začala uvažovat o stáži v zahraničí a co vše jsi pro získání takové příležitosti musela podniknout?
Začala jsem o ní uvažovat ihned, jak jsem uviděla nabídku na webu UK, což bylo někdy na konci října 2012. Úplně prvním krokem bylo odeslání přihlášky spolu s životopisem a následoval pohovor s organizátory pracovních stáží v rámci FSV UK.
Jak tento pohovor probíhal a jaká kritéria jsi musela splnit?
Můj pohovor probíhal trochu netradičně, protože jsem byla zrovna v zahraničí, ale organizátorka, paní Vorlová, mi vyšla vstříc a umožnila mi absolvovat pohovor přes Skype. Pohovor proběhl v anglickém jazyce a byl celkem rychlý. Komise se mě ptala hlavně na motivaci k pracovní stáži, proč si myslím, že je to dobrá zkušenost a proč zrovna já bych měla jet. Před pohovorem probíhalo první kolo přihlášení, kde šlo o zaslání přihlášky a CV. Na základně životopisu pak byli uchazeči pozváni k pohovoru.
Jakými vlastnostmi a dovednostmi musí být vybaveni studenti, kteří mají o zahraniční stáž zájem? Co je z tvého pohledu nejdůležitější?
Těžko říct, to je hodně individuální, ale asi se dá zobecnit touha po poznávání nových lidí, sžívání se s novými místy a zvídavost učit se spoustu nových věcí.
Jaké nové věci konkrétně máš na mysli?
Hlavně požadavky, které na mě kladli v práci. Třeba já jsem se učila s novými software programy, formální stránku psaní e-mailů v angličtině a spoustu dalších úloh. Na druhou stranu i dovednosti, které vyžaduje život v Londýně - zorientovat se v místním systému autobusových jízdních řádů byl docela oříšek.
Pokud tomu správně rozumím, tvou stáž organizuje FSV UK, jak vlastně takový pobyt, který organizuje pražská vysoká škola funguje? Myslím tím z hlediska kvality...
Letos se jedná o první rok, kdy FSV UK tento typ pobytu organizuje, čili jde tak trochu o „zkoušku“. Co se týče organizace, tu hodnotím za sebe velmi dobře, během cesty jsem se nesetkala s výraznými organizačními nedostatky…
Počítá se Tvá stáž nějakým způsobem do školních výsledků? Máš vůbec čas na studium, nebo budeš muset učivo za semestr dohánět po návratu do ČR?
Ano, stáž je uznána jako volitelný předmět po odevzdání závěrečné zprávy z pracovního pobytu. Co se týče zkoušek v letošním semestru, organizace našeho studia je poměrně flexibilní a já od počátku věděla, že chci vyjet do zahraničí, čili předměty, u kterých to šlo, jsem si už splnila dříve, a proto nebudu muset učivo dohánět zpětně.
Během stáže tedy vůbec nestuduješ? Nebude po návratu těžké sžít se opět se studijním tempem?
Já jsem během stáže opravdu vůbec nestudovala. Sžít se se studijním tempem bude trochu náročné na podzim, kdy mě bude čekat psaní bakalářské práce, ale nemyslím si, že bych příliš věcí zameškala nebo zlenivěla, naopak si myslím, že stáž mě také donutila vstřebat mnoho nových informací, ačkoliv trochu jinak, než by tomu bylo na klasických přednáškách.
Není třeba uvádět detailní částky, ale jak jsou stáže zajištěné po finanční stránce? Hradí nějaké náklady tvá fakulta? Může si například stáž dovolit i student, který má hlouběji do kapsy?
Fakulta mi poskytla stipendium, které pokrylo zhruba základní výdaje (nájem a tramvajenku MHD) zbytek jsem si musela hradit z vlastních financí. Odhadem stipendium pokrylo cca 80% mých nákladů, myslím si, že je to poměrně hodně. Osobně si myslím, že stáž je méně náročná, než studijní zahraniční pobyt (například Erasmus, kde jsou příspěvky fakulty o něco nižší).
Nabízí tvá škola více možnosti stáží a dalších zahraničních pobytů?
Ano, myslím si, že obor Mezinárodní studia FSV je velmi vstřícný ke studentům, kteří chtějí vyjet během studia do zahraničí a nabízí mnoho typů zahraničních pobytů. Od stáže, přes program Erasmus, Mezinárodní univerzitní dohody, až po možnost výjezdu jako „freemover“.
O tom jsem nikdy neslyšela, v čem spočívá tento „freemover“ a jak je spojen se studiem?
Jde o to, že student vycestuje „na vlastní triko“, vše si musí zařídit sám, ne vždy mají univerzity mezi sebou smlouvy, nemá jistotu uznání kreditů. Je to organizačně náročnější a velmi individuální. Informace k zahraničním výjezdům, které poskytuje FSV UK můžete nalézt zde.
Tvým zázemím se na tři měsíce stala The British International School v Londýně, co přesně je tvou pracovní náplní zde?
Práce, z počátku spíše asistence, v marketingovém oddělení a oddělení bookingů. Šlo o vyřizování rezervací, komunikaci s tiskem i interní komunikaci ve společnosti.
Jak náročná tato práce byla a jak bys zhodnotila zdejší pracovní prostředí?
Londýn je velmi multikulturní město a stejně tak tomu bylo i v The British International School, což mi vyhovovalo. Občas to bylo trochu chaotické a hektické, ale to hlavně než jsem se všechno naučila a zažila si pracovní postupy.
Na The British International School už působíš delší dobu, ale kdybys zavzpomínala na první dojmy, co tě zde nejvíc potěšilo nebo naopak zklamalo?
Zaskočilo mě, že mým nadřízeným byl poměrně temperamentní Ital, přišlo mi velmi zajímavé vidět na začátku rozdíl v přístupu k práci a řešení různých situací u něho, u ostatních britských kolegů a třeba u mě, jak jsem zvyklá z Česka. Potěšilo mě naopak, že mi vycházeli maximálně vstříc, v případě potřeby. Například když jsem potřebovala odejít dříve z práce, když jsem si hledala bydlení, pomohli mi vyřídit studentskou slevu na MHD a podobně.
V čem konkrétně jsi tyhle národní rozdíly v přístupu k práci pozorovala?
Asi hlavně v otázce temperamentu. Mám pocit, že jde poměrně jasně pozorovat italský temperament a nasazení, naopak Britové mi přišli mnohem organizovanější a problémy řešili s „chladnou hlavou“. Co se týče mě, nevím přesně jak jsem na své kolegy působila, ale k mému pracovnímu nasazení jsem žádné výtky nedostala.
Co ti nejvíce pomohlo zorientovat se v cizím prostředí a v práci? Je třeba umět i něco nad rámec toho, co se člověk běžně naučí ve škole a na co se může předem připravit?
Já si myslím, že jde spíše o celkové „naladění“ člověka, jestli je otevřený novým možnostem a situacím. Nemyslím si, že se to dá příliš naučit, nicméně výhodou je znalost jazyků, možnost popovídat si s lidmi, kteří absolvovali pobyty v zahraničí, popřípadě předchozí cestování na vlastní pěst a samozřejmě dobrá organizace pobytu.
Čím tě pobyt v Londýně nejvíce obohatil? Využiješ získané zkušenosti ve svém budoucím životě?
Z mého pohledu mě nejvíce naučil řešit nepředvídatelné situace bez cizí pomoci, což se v životě určitě hodit bude.
Seznámila ses v Londýně s dalšími zde studujícími cizinci? Je možné rozšířit zde své obzory i co se týče mezikulturních vztahů?
Měla jsem štěstí, že mám pár kamarádů, kteří studují ve Velké Británii, čili od nich jsem dostala spoustu tipů na začátku, a pak jsem se s nimi občas vídala. Mimo to jsem se seznámila se spoustou lidí v práci i v podnájmu, kde nás bydlelo 10 cizinců v jednom domku. O mezikulturní vztahy nouze určitě není!
Jaké jsou tvé plány do budoucna? Přemýšlela jsi už o své profesní dráze?
Tato otázka je zatím hodně otevřená, ale momentálně sbírám nové pracovní zkušenosti na filmovém festivalu v Karlových Varech.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist