Brit Lewis Hamilton počtvrté v kariéře vyhrál Velkou cenu Maďarska formule 1. V desátém závodu sezony se mistr světa z roku 2008 dočkal prvního triumfu od přestupu k Mercedesu, předchozí tři vítězství na Hungaroringu slavil v barvách McLarenu. Druhý dnes skončil Fin Kimi Räikkönen v Lotusu před úřadujícím mistrem světa a vedoucím mužem šampionátu Němcem Sebastianem Vettelem z Red Bullu.

Hamilton obhájil loňské vítězství, vyhrál tu i v letech 2007 a 2009. V počtu prvenství v maďarské Grand Prix se odpoutal od slavného Brazilce Ayrtona Senny a vyrovnal rekord německé legendy Michaela Schumachera. V pořadí MS zůstal čtvrtý, vedení s bezpečným náskokem patří stále Vettelovi, ale Räikkönen se posunul na druhé místo o bod před španělskou hvězdu Ferrari Fernanda Alonsa, který skončil pátý.

"Je to pravděpodobně nejdůležitější vítězství v mé kariéře," řekl Hamilton BBC. "V noci jsme studovali spoustu dat a doufali jsme, že gumy vydrží. Ale nenapadlo nás, že to dopadne takhle dobře," přidal.

Hamilton počtvrté v sezoně startoval z pole position jako nejrychlejší muž kvalifikace, dosud ale i kvůli opakovaným potížím s pneumatikami dokázal nejvýhodnější výchozí pozici využít maximálně ke třetímu místu v Číně. To byl také spolu s dalšími bronzy z Malajsie a Kanady jeho nejlepší výsledek v ročníku, z vítězství se naposledy radoval v listopadu ve Velké ceně USA.

V Maďarsku ale Hamilton prožil po všech stránkách bezproblémový závod. Vyhrál prakticky způsobem start–cíl, když vedení opustil vždy pouze dočasně při zastávkách v boxech. Soupeřům se výrazněji vzdálil už v průběhu prvních pit stopů, protože při nich jeho hlavní rival Vettel zůstal vězet za McLarenem Jensona Buttona. Dvojnásobného vítěze maďarské Grand Prix nedokázal dlouho předjet a navíc se musel soustředit i na útoky dotírajícího Francouze Romaina Grosjeana s Lotusem.

Hamiltonův náskok zhruba v třetině závodu vypsaného na 70 kol přesáhl deset sekund, a protože jel bezchybně a při strategii tří zastávek v boxech jej tentokrát nezradily ani pneumatiky, suverénně zvítězil. Za ním v závěru došlo na souboj mezi Vettelem a Räikkönenem, který po startu ze šestého místa již téměř tradičně absolvoval o pit stop méně. Fin i s více opotřebovanými koly všechny Vettelovy útoky odrazil a popáté v sezoně obsadil druhé místo.

"Bylo to těsné, ale nepochyboval jsem o tom, že Seba udržím za sebou. Pneumatiky držely a měl jsem i dobrou rychlost. Jen je škoda, že to v sobotu vždycky zpackám a pak na to v neděli doplácíme," řekl Räikkönen. "Nebyl to dobrý závod, chtěli jsme trochu víc," uvedl Vettel, jenž v Maďarsku ani na osmý pokus nevyhrál. K závěrečnému souboji s Räikkönenem dodal: "Říkal jsem mu, že se mi jeho jízda nelíbila, ale on se jen smál. Takové jsou prostě závody."

Mistrovství světa se závodem v Maďarsku přehouplo do druhé poloviny a bude pokračovat až 25. srpna v Belgii.

Velká cena Maďarska, závod mistrovství světa vozů formule 1:

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:42:29,445, 2. Räikkönen (Fin./Lotus) -10,938, 3. Vettel (Něm./Red Bull) -12,459, 4. Webber (Austr./Red Bull) -18,044, 5. Alonso (Šp./Ferrari) -31,411, 6. Grosjean (Fr./Lotus) -32,295, 7. Button (Brit./McLaren) -53,819, 8. Massa (Braz./Ferrari) -56,447, 9. Pérez (Mex./McLaren), 10. Maldonado (Ven./Williams) oba -1 kolo.