Vlny veder budou v příštích třiceti letech častější a tvrdší. Tomu už se nevyhneme. Dostatečné snížení emisí skleníkových plynů – které odstartuje nyní – však přispěje k následné stabilizaci. Vyplývá to ze studie, kterou publikovali vědci z Potsdam Institute for Climate Impact Research (1). Badatelé Max Planc Institute zase zjistili, že vedra a sucha snižují schopnost ekosystémů pohlcovat oxid uhličitý. A tím ještě urychlují oteplování planety (2). 

Česko letos v létě postihly napřed povodně a pak sucha a vedra. Označit za jejich jednoznačnou příčinu klimatickou změnu by bylo příliš divoké. Ale citované výzkumy ukazují, že na podobné extrémy si musíme zvyknout i u nás. A že v případě dalšího vypouštění emisí bude k podobným neštěstím docházet častěji a budou zasahovat více a více lidí.

Nabízí se tedy otázka, zda se Česko na tuto situaci připravuje a zároveň dělá něco pro to, aby nebyla tak dramatická. On je totiž rozdíl mezi suchem trvajícím 14 dní a měsíc nebo mezi jednou povodní a povodněmi dvěma. Nedávno si bývalý hlavní ekonom Světové banky Nicholas Stern posteskl s odkazem na svou slavnou zprávu o ekonomických škodách z dopadů změny klimatu: „Mám to špatně – bude to mnohem, mnohem horší (3).“ Přitom už v roce 2006 se svým týmem spočítal, že pokud necháme vypouštění emisí – a vyvolaným změnám podnebí – volný průběh, přímé finanční škody budou činit asi 11 % globálního HDP. Potřebné a včasné snížení emisí však vyjde pouze na 1 procento světového ekonomického výkonu (4).

Na častější vedra se tedy musíme připravit. Klimatizace je drahá a energeticky náročná. Fosilní paliva jsou čím dál dražší. Obyvatel bytu či domu – který si ji pořídí – tak bude platit každé léto vyšší a vyšší účet. Elegantním řešením je zateplení domu. Tlustá vrstva izolačního materiálu udrží v zimě teplo vevnitř a v létě zase venku. Další úpravy – jako venkovní žaluzie – pomohou ještě víc. Nebo pasivní domy – jsou vymyšlené tak, aby v zimě topily a v létě chladily s minimální potřebou energie.

Zaizolované domy s  kotly na biomasu, tepelnými čerpadly či malými solárními elektrárnami jsou „win-win“ řešením. Nejenže pomáhají snižovat emise skleníkových plynů a přispívají tak k omezování dodatečných vln veder v budoucnu. Program na energetickou renovaci domů Nová zelená úsporám – pokud bude dlouhodobý a bude mít řádově větší rozpočet než nyní – rozhýbe stavebnictví a přidružené obory, vytvoří nové pracovní příležitosti a přinese na daních, nevyplacených dávkách a úsporách za energie zpět miliardy do veřejných i rodinných rozpočtů (5).

Ale samotné renovace domů nás před horkem neuchrání. Z pasivního domu stejně musíme někdy vyjít na rozpálenou ulici. A lidé v rozvojových zemích závislí na zemědělství se v případě dlouhého sucha ani nenajedí.

Je potřeba promyšleně a dlouhodobě snižovat vysokou spotřebu energie a fosilních paliv v naší ekonomice. Naše vlády doposud dělaly spíš opak. Exministr průmyslu za ODS Kuba předložil energetickou koncepci a surovinovou strategii založené na pokračování fosilní závislosti a těžbě, kde to jen jde. Vláda Jiřího Rusnoka v demisi zase prosazuje ukončení podpory obnovitelným zdrojům elektřiny a zároveň pokračování podpory pro spalování odpadků a uhlí. Ale poslanci mají právě dnes možnost návrh zákona změnit, škrtnout dotování spaloven a zachovat rozumnou podporu domácím a obecním zdrojům čisté elektřiny (6).

Jiří Koželouh, energetický expert Hnutí DUHA

(1) http://iopscience.iop.org/1748-9326/8/3/034018/pdf/1748-9326_8_3_034018.pdf a http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/zpravy/studie-na-zastaveni-extremnich-vln-veder-uz-je-pozde/972624?utm_source=rss&utm_medium=feed

(2) http://www.mpg.de/7501454/weather-extreme_carbon-cycle_cimate-change a http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/klimaticke-zmeny-zpusobuji-extremni-sucha-a-sucha-zase-zhorsuji-oteplovani

(3) http://www.theguardian.com/environment/2013/jan/27/nicholas-stern-climate-change-davos

(4) Stern, N., et al. (2007): The economics of climate change: the Stern Review, Cambridge University Press, Cambridge.

(5) http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2013/prinosy_zateplovani_infografika_2013.pdf

(6) Aktuální připomínky Komory OZE k návrhu novely zákona o podporovaných zdrojích energie: http://www.komoraoze.cz/Komora_OZE/Aktualne_files/Prezentace_6-8-2013.pdf

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist