V jediném zápase letos odešel judista Lukáš Krpálek jako poražený. Dobře ale ví, že rozhodující účet složí až v sobotu na mistrovství světa v Riu de Janeiro. Ve váze do 100 kilogramů patří mistr Evropy k hlavním favoritům a ze všech stran slyší, že musí útočit na medaili. Vysněným zlatem by se zapsal do historie českého juda, což se mu podařilo už několikrát.

Dvaadvacetiletá hvězda dobře vnímá všeobecná očekávání. "I mě samotného by mrzelo, kdybych odsud odjel bez medaile. Přijel jsem sem s tím, že ji chci. Po mistrovství mě čeká dovolená s rodinou a tam chci jet s dobrými vzpomínkami na šampionát," řekl v rozhovoru s ČTK Krpálek.

Před dvěma lety na mistrovství světa v Paříži získal jihlavský rodák bronz, což se v jeho dvaceti letech nečekalo. Nyní se Krpálek považuje za vyspělejšího judistu. "Hlavně jsem se zlepšil v technice. Už to nervu jenom silou. Dokážu být sám aktivní a nečekám na to, až mě někdo zmuchlá a já pak budu zápasy otáčet hrubou silou, jako jsem to dělal dřív," uvedl judista, jehož silnou stránkou je hlavně boj na tatami, slabiny mívá v postoji.

Teď je Krpálek hvězdou s velkými ambicemi, ačkoli stále mluví opatrně. "Kdo judu rozumí, tak ví, že rychle prohrát může i ten nejlepší. Stačí chvilka nepozornosti a odchod. Snad to nebude můj případ," věří.

První místo z prestižního Grand Slamu v Paříži, pak triumf na mistrovství Evropy v Budapešti a v létě také dvojnásobné zlato na univerziádě. Krpálkova sezona zatím nemá chybu. "O to hezčí by bylo, kdyby se povedl nějaký výsledek i na mistrovství světa," přeje si.

V sobotu se ukáže pravda

"Je krásné, že to zatím takhle vyšlo ale teď to už nikoho nezajímá. Na mistrovství jdeme od nuly, co bylo, to bylo. Osobně si ale myslím, že mě hodně nakopl první únorový Grand Slam v Paříži, kde jsem snad všechno házel na ipon. Poslední dobou jsme už všechno ladili na Rio. Příprava se, myslím, povedla. Ale pravdu ukáže až sobota," řekl Krpálek.

V sobotu může hned v prvním kole narazit na Kazacha Maxima Rakova, jemuž v dosud jediném vzájemném utkání právě předloni na světovém šampionátu podlehl ve čtvrtfinále. Ve druhém kole může číhat Uzbek Ramziddin Sajidov, kterého také Krpálek ještě nedokázal porazit. "Los mi úplně nepřál. Nebude to sranda, musím do toho šlapat prostě hned," plánuje. "Dokázal bych si představit trochu lehčí začátek. O mně se navíc ví, že začátky turnajů nemám úplně přesvědčivé. Na mistrovství Evropy jsem na tom byl v posledních zápasech mnohem lépe než třeba v prvním kole," uvedla aktuální světová trojka.

Zopakovat úspěšnou Evropu

Jako motivace mu může sloužit právě dubnové mistrovství Evropy. Tam v semifinále vůbec poprvé zdolal Elmara Gasimova z Ázerbájdžánu a to samé se mu povedlo i ve finále s velkým rivalem Henkem Grolem z Nizozemska. "Lukáše by to mohlo povzbudit. Pevně věřím, že na velké akci zase ukáže to své srdce šampiona, který v důležitých momentech nikdy nezklame," uvedl Krpálkův kouč Petr Lacina. "Hodilo by se udělat nějakou hezkou tečku za sezonou, kterou už teď můžu označit za životní," doplnil Krpálek.

Sní i o tom, že si věší na krk zlatou medaili. To ještě žádný český judista na MS nedokázal. "Ale zatím se mi nezdálo o tom, že bych v sobotu slyšel českou hymnu," reagoval Krpálek s úsměvem. "K tomu je strašně dlouhá cesta. Pořád dokola si opakuju, ať tady hlavně neudělám žádnou blbost. To bych si vyčítal," uvedl Krpálek.