První východočeské derby po dvaceti letech přilákalo do Pardubic plný dům. Vyprodaná arena nakonec viděla vítězství domácích hokejistů nad Hradcem Králové 3:2 v prodloužení. Nebýt výborně chytajícího gólmana Dušana Salfického, který Pardubice v zápase několikrát zachránil, nemuselo však na prodloužení vůbec dojít a tři body si mohli odvézt hosté.

Právě Salfický také mohl porovnávat - v souboji dvou lokálních rivalů chytal již před dvaceti lety. "Atmosféra byla srovnatelná. Musím ale říct, že tentokrát to bylo jak na ledě, tak v hledišti férové," připomněl v rozhovoru s novináři nedohraný duel a divácké nepokoje v dalších vzájemných utkáních ze sezony 1993/1994.

Letošní první střet dvou největších východočeských měst přilákal do hlediště více než 10 tisíc diváků, v Pardubicích bylo vyprodáno. O duelu se mluvilo už týdny předem. "Nijak zvlášť jsme to ale nevnímali. Jelikož nás je hodně z Českých Budějovic, tak to pro nás extra náboj nemělo. Fanoušci ale byli skvělí, nakopli nás," chválil na dálku hostující forvard Tomáš Rousek.

"Atmosféra kolem zápasu derby jednoznačně připomínala. My hráči jsme se více soustředili na samotný hokej. Je jasné, že když to denně kolem sebe slyšíme, tak nás to ovlivní. Zatím je to ale pro mě derby s malým 'd'," podotkl Salfický. "Až si získá nějakou tradici a hokej bude v Hradci déle, bude to o něčem jiném," vysvětlil svůj pohled Salfický.

Právě dvacetiletý Rousek byl prvním úspěšným střelcem zápasu, když ve třetí minutě otevřel svůj extraligový účet. "Hned se mi hrálo lépe, ale snažil jsem se na to rychle zapomenout a makat naplno i nadále," řekl Rousek, na jehož trefu brzy odpověděl Petr Sýkora.

Hradec se pak ještě jednou v zápase ujal vedení, Pardubice ale znovu srovnaly. "Klíčovým momentem celého zápasu bylo, že jsme ještě před druhou přestávkou vyrovnali na 2:2," myslí si Salfický.

Ten ve třetí části několika jistými zákroky zamezil dalšímu, zřejmě rozhodujícímu gólu. "Bylo to čekání na chybu. My jsme si řekli, že doma prostě nebudeme bránit, i za cenu prohry jsme se tlačili dopředu," připomněl jednačtyřicetiletý gólman. Přes houževnatou obranu Mountfieldu se ale Pardubice nemohly prodrat. "K ničemu nás nepustili. Díky bohu za ten druhý bod," konstatoval Salfický.

"Nechali jsme se zbytečně vyloučit a soupeř hned udeřil. Pardubice mají výborné přesilovky, špatně se brání," litoval inkasovaného gólu v nastavovaném čase Rousek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist