Fotbaloví experti by na lavičce české reprezentace nejraději viděli současného trenéra Plzně Pavla Vrbu. Národní tým podle nich přes nevydařenou kvalifikaci o postup na mistrovství světa budoucnost má, velký příslib vidí v mladých hráčích, kteří dostali šanci například v posledních vítězných zápasech s Maltou a Bulharskem.

"Pavel Vrba má velký úspěch s Plzní a měl by dostat příležitost i u nároďáku. V Plzni už udělal obrovský kus práce a co naučil hráče v klubu, mohl by přenést i do reprezentace," upozornil bývalý reprezentant Richard Dostálek.

"Vrba by měl jednu obrovskou výhodu: má velký respekt za to, co dokázal s Plzní a těší se obrovské podpoře i u veřejnosti. To by mohl být impulz, aby národ zase začal reprezentaci věřit a fandit," uvažoval trenér Pavel Hapal. "Umím si v případě Pavla Vrby představit, že by pokračoval v této sezoně v Plzni a zároveň si chystal reprezentaci," doplnil kouč Českých Budějovic Pavel Hoftych.

Národní mužstvo má podle odborníků i přes zpackanou kvalifikaci na čem stavět. "Nejsem skeptik, u nároďáku vidím slušnou perspektivu. Na konci kvalifikace se dostali do hry mladí kluci, kteří hráli poctivý fotbal. Je jenom dobře, že dostali šanci," řekl Hapal. "Nesmíme se bát zapracovávat mladé hráče a být trpěliví, abychom třeba do tří čtyř let vybudovali opět konkurenceschopný národní tým, který by hrál dlouhodobě na nějaké vyšší úrovni, než tomu bylo doposud," mínil sportovní ředitel Dukly Praha Günter Bittengel.

Nezapomínat na zkušené opory

Vedle mladých hráčů by prý měli v reprezentaci zůstat i zkušení třicátníci. "Jisté je, že v žádném týmu to bez starších a zkušených kluků nejde. Stačí se podívat na příklady Horvátha nebo Štajnera, kteří ve svých klubech pořád hrají prim. I nároďák takové opory mít musí," upozornil Dostálek.

"Národní tým by měl mít nějakou pevnou kostru, která je složená ze zkušených hráčů. Je tam Čech, Hübschman, věřím, že i Rosický. Ti hráči by měli nastupovat i v momentě, když nejsou třeba úplně v optimální formě," konstatoval Bittengel.

Experti se shodli i v tom, že by v mužstvu měl zůstat třiatřicetiletý kapitán Tomáš Rosický, jehož setrvání je nejisté. "Pořád je naším klíčovým hráčem. U něj záleží jen na tom, jak na tom bude zdravotně. Jeho kvalita ale zůstává nezpochybnitelná. Přál bych mu, aby ještě vydržel a nároďáku pomohl k nějakému úspěchu. On na to má, když bude fit," uvedl Hapal.

"Je to čistě na komunikaci mezi novým trenérem, Rosickým a Arsenalem, který k tomu bude asi mít co říct a Tomáš si tam hraje i o smlouvu. Pořád se ale bavíme o tom, že to je top nadstandardní hráč pro reprezentaci," podotkl Hoftych.

Bílek byl pod tlakem, mužstvu to neprospívalo

Rozdílný pohled však měli oslovení na to, zda nemělo dojít k odvolání trenéra Michala Bílka dříve než před závěrečnými kvalifikačními duely s Maltou a Bulharskem, kdy měl český tým už jen mizivou šanci na baráž o MS.

"Podle mého názoru měla změna přijít dřív. Už na začátku kvalifikace, kdy se některé zápasy nepovedly. Když šance na postup klesala, měla přijít změna. Takhle to bylo pořád jen takové čekání na zázrak. Škoda, minimálně rok se tím prohospodařil," prohlásil Dostálek.

"Do poslední chvíle bojoval a logicky skončil ve chvíli, kdy reprezentace ztratila šance na postup. Byl pod obrovským tlakem veřejnosti a médií, což se na týmu mohlo projevit," připomněl Hapal. "Těžko říci, jestli by se něco změnilo, kdyby Michal skončil dřív. Mužstvo teď sice dvakrát vyhrálo, ale až další zápasy opravdu ukážou, kde je pravda," doplnil bývalý kouč Mladé Boleslavi, Žiliny nebo Lubinu.