Fotbalová reprezentace má nového trenéra. Tedy, bude ho mít od prvního ledna příštího roku. Pavel Vrba využil výstupní klauzuli ve své smlouvě u Viktorie Plzeň a v polovině prosince na západě Čech skončí.

Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta následně potvrdil, že se Vrba od ledna ujme národního týmu. Vrba měl v Plzni kontrakt do června 2015, ve smlouvě ale byla klauzule, podle níž ho mistrovský klub uvolní. Podle dostupných informací byla vázána na částku okolo osmi milionů korun.

PAVEL VRBA

Narozen: 6. prosince 1963
Hráčská kariéra: Přerov, Baník Ostrava, Prostějov, RH Cheb, Sušice, Nýrsko, Baník Havířov
Trenérská kariéra: Přerov, Baník Ostrava, Matador Púchov, MŠK Žilina, Viktoria Plzeň
Národní týmy jako trenér: Česko U20, Slovensko (asistent)
Trenérské úspěchy: mistr slovenské ligy, 2x mistr české ligy, vítěz Poháru ČMFS; 2x postup do základní skupiny Ligy mistrů, osmifinále Evropské ligy
Ocenění: 3x vítěz domácí ankety Trenér roku

"Dopis o využití klauzule, která byla do smlouvy přidána na přání Pavla Vrby při jejím posledním prodloužení, byl představitelům klubu doručený s datem 15. listopadu. Dle plného znění tohoto dodatku bude angažmá trenéra Vrby ve Viktorii Plzeň ukončeno 15. prosince," uvedl tiskový mluvčí klubu Pavel Pillár.

Pelta chce, aby se Vrba ujal reprezentace od 1. ledna 2014 a začal připravovat nadcházející kvalifikaci na mistrovství Evropy 2016.

"Samozřejmě jsem hrozně rád, že získáme trenéra, který má za sebou řadu skvělých výsledků a také uznání a podporu odborné i široké veřejnosti. Nebylo to pro něj jednoduché rozhodnutí. Já ovšem věřím, že to byl krok správným směrem a jsem připraven mu vytvořit podmínky, které si vyžádá," prohlásil Pelta.

Vrbovo jmenování ještě musí schválit Výkonný výbor FAČR, což by měla být formalita. Vrba ještě Západočechy povede ve zbývajících dvou zápasech domácí ligové soutěže i Ligy mistrů.

TRENÉŘI REPREZENTACE

Dušan Uhrin
(1993 - 1997) 48/27-10-11
Jozef Chovanec
(1998 - 2001) 45/27-7-11
Karel Brückner
(2001 - 2008) 75/50-12-13
Petr Rada
(2008 - 2009) 8/2-4-2
František Straka
(2009) 1/1-0-0
Ivan Hašek
(2009) 5/3-2-0
Michal Bílek
(2009 - 2013) 42/16-11-15
Josef Pešice
(2013) 3/3-0-0

Údaj uvádí trenérovo funkční období, počet mezistátních utkání a zápasovou bilanci.

Plzeňské vedení Vrbovo rozhodnutí hodně zklamalo. "Nejedná se v žádném případě o jakoukoliv dohodu mezi Viktorií Plzeň, Vrbou a třetí stranou. Viktoria velmi stála o setrvání Vrby ve Štruncových sadech, toto stanovisko jsme velmi striktně opakovali všem zájemcům o jeho služby," uvedl generální manažer Viktorie Adolf Šádek.

Reakce Plzně vůbec připomíná ze všeho nejvíc rozčarování a poněkud naštvaný nářek. "Využití klauzule je čistě rozhodnutím Vrby, který dal přednost jiné výzvě. Na základě uzavřených smluv jeho krok respektujeme, ačkoliv ve světle vzájemné komunikace probíhající v minulých týdnech nepopírám obrovské zklamání," dodává Šádek.

O trenérově odchodu vedení jako první informovalo po dnešním odpoledním tréninku hráče Viktorie. Vrba ještě Západočechy povede ve zbývajících dvou zápasech domácí ligové soutěže i Ligy mistrů.

"V realitě hektického závěru sezony jsme dali jasnou prioritu sportovnímu hledisku. Věříme, že tým přes složitou situaci zvládne závěr podzimu úspěšně," uvedl Šádek.

Vrba působí v Plzni od října 2008 a z mužstva postupně vybudoval českou špičku. Dosáhl s Viktorií na dva mistrovské tituly a dvakrát s týmem postoupil do základní skupiny Ligy mistrů. V evropských pohárech dokázal s plzeňským týmem pokořit například silnou italskou Neapol.

Nyní jeho úspěšná etapa západě Čech skončí a vedení bude muset hledat nového kouče. "Na jakékoliv debaty v tomto směru přijde čas teprve v následujících týdnech," uvedl Šádek. Nejčastěji se hovoří o Luboši Kozlovi, který je však smluvně vázán v Dukle Praha. Za hlavního kandidáta ho určuje fakt, že se svým trenérským pojetím Vrbovi blíží asi nejvíce.