Sedminásobný mistr světa v závodech vozů formule 1 Michael Schumacher utrpěl při lyžování ve Francii vážná zranění hlavy.

Bývalý německý pilot se podrobil operaci a je od nedělního večera v kritickém stavu v kómatu v nemocnici v Grenoblu. U Schumachera jsou od noci také jeho nejbližší.

"Je v umělém spánku. Snažíme se redukovat otok mozku a snížit tlak mezi mozkem a lebkou. Byl jednou operován, zákrok proběhl bez větších problémů. Jeho stav není stabilizovaný, je kritický," uvedl na pondělní tiskové konferenci jeden z lékařů nemocnice v Grenoblu.

"Další operace v současnosti plánovány nejsou," doplnil profesor Jean-Francois Payen. "Opravdu je teď nemožné odhadnout, jak se zdravotní stav pana Schumachera bude vyvíjet," dodal s tím, že se situace mění z hodiny na hodinu a do dalších prognóz se pouštět nebude. "Soustředíme se pouze na jeho aktuální stav, bereme to hodinu po hodině. Snažíme se získat čas," řekl lékař.

Doktoři udržují Schumacherovu tělesnou teplotu v rozmezí 34-35 stupňů Celsia, aby byl mozek vystaven co nejméně vnějším vlivům. Díky tomu bude moci být mozek lépe zásobován kyslíkem.

Anatomické detaily nechtěli lékaři s ohledem na Schumacherovu rodinu zveřejňovat.

Čtyřiačtyřicetiletý Schumacher se v Méribelu ve francouzských Alpách zranil pět dnů před 45. narozeninami. Lyžoval tam se svým čtrnáctiletým synem.

"Při jízdě mimo upravenou sjezdovku podle svých slov narazil do kamene. Měl helmu," uvedl Christophe Gernignon-Lecomte, ředitel areálu v Méribelu. Podle očitých svědků, kteří zavolali záchrannou službu, tekla z pilotovy helmy krev.

To, že mu helma zachránila život, potvrdil v pondělí i profesor Payen. "Bez helmy by to ani do nemocnice nezvládl," řekl.

"Bezprostředně po oznámení jsme za ním vyslali dva skútry. Záchranáři ho ošetřili a zavolali helikoptéru. Náhle upadl asi na jednu minutu do bezvědomí. Ale rychle se probral a dál komunikoval," řekl v neděli novinářům mluvčí společnosti Méribel Alpina, která skiareál provozuje, Olivier Desaulty.

Po nehodě ale Schumacher prý reagoval zmateně. "Nebyl schopen odpovídat na otázky a nevykazoval normální reakce," popsali lékaři.

Fotografie záchranářů, kteří převážejí Michaela Schumachera k helikoptéře (Zdroj: Twitter)

Za Schumacherem zamířila rodina i šéf stáje Mercedes

Původně francouzské úřady hovořily o relativně lehčím zranění. Schumacher byl nejprve vrtulníkem převezen do nemocnice v Moutiers a poté ho přesunuli do Grenoblu, kam již podle vyjádření nemocnice dorazil v kómatu.

Podle francouzských médií krvácel bývalý jezdec stájí Jordan, Benetton, Ferrari a Mercedes do mozku a jeho stav se kolem osmé hodiny večerní prudce zhoršil.

Do Grenoblu za ním dorazil z Paříže neurochirurg Gérard Saillant, který už Schumachera operoval po nehodě v Silverstonu v roce 1999, kdy pilot utrpěl zlomeninu lýtkové a holenní kosti. Schumacher se následně podrobil operaci, ale i po ní zůstal v kritickém stavu.

Za Schumacherem do Grenoblu přijela jeho manželka Corinna a obě děti. Německá média informovala, že dorazili i jeho dlouholetí spolupracovníci ze světa F1 Jean Todt a Ross Brawn, tuto zprávu však pilotova manažerka Sabine Kehmová popřela.

Webová stránka bratra Ralfa Schumachera se v pondělí celá ponořila do černé. "Modlím se za tebe, bratře. Doufám, že se rychle uzdravíš. Bůh ti žehnej, Michaeli," napsal na Twitteru Schumacherův dlouholetý spolujezdec z týmu Ferrari Felipe Massa z Brazílie. "Mé myšlenky jsou v této těžké době u Michaela Schumachera. Má více než kdokoli jiný sílu, aby to překonal," uvedl Němcův bývalý soupeř Jenson Button z Británie.

Lyžařský areál Méribel je součástí největšího lyžařského komplexu na světě Les Trois Vallées (v překladu Tři údolí) v Savojských Alpách, který dohromady čítá přes 600 kilometrů sjezdovek. Schumacher zde vlastní horskou chatu.

Ve šťastný konec věří ředitel závodů FIS Günter Hujara, jenž se zasloužil o výrazný pokrok v bezpečnosti závodů ve sjezdovém lyžování. "Schumacherovo zranění je podobné těm, která v minulých sezonách utrpěli Daniel Albrecht a Johan Grugger. Byli vážně zranění, ale dokázali se zotavit a žijí normální život," řekl Hujara agentuře Reuters s odkazem na sjezdaře, kteří se vážně zranili v Kitzbühelu. Albrecht po pádu zůstal tři týdny v kómatu. "Schumacher nejel tak rychle jako oni, takže má slušnou šanci. Sportovci mají sílu překonat těžké časy," dodal.

Oficiální nedělní vyjádření nemocnice:

Překlad: "Michael Schumacher byl přijat do Univerzitní nemocnici Grenoble ve 12:40 odpoledne po jeho nehodě při lyžování, která se stala v pozdním dopoledni. Utrpěl važná zranění hlavy a při příjezdu byl v kómatu, což vyžadovalo neodkladný neurochirurgický zákrok. Nadále zůstává v kritickém stavu."

Schumacher je statisticky nejúspěšnějším pilotem historie formule 1 a jedním z nejslavnějších sportovců světa. V letech 1991-2006 vyhrál rekordních 91 Velkých cen a v barvách týmů Benetton a Ferrari ovládl celkem sedmkrát celý šampionát. Do F1 se poté v roce 2010 ještě na tři sezony vrátil, ale během působení v Mercedesu už na předchozí úspěchy nenavázal. Definitivně ukončil kariéru v roce 2012.

Na sociální síti Twitter se po oznámení Schumacherova kritického stavu spustila vlna příspěvků, ve kterých lidé přejí bývalému pilotovi brzké uzdravení: