Původně chtěl Michael Schumacher oslavit dnešní 45. narozeniny s přáteli na své chatě v Méribelu, namísto toho ale leží už šestý den v umělém spánku v nemocnici v Grenoblu s vážným zraněním hlavy po pádu na lyžích. Prostřednictvím sociálních sítí mu fanoušci i kolegové ze světa sportu přejí především brzké zotavení.

Lékaři zatím žádné nové informace nezveřejnili, což ze všeho nejvíc nejspíš znamená, že se stav slavného pilota nijak výrazně nezměnil. Podle informací německého listu Bild je na dnešek naplánováno další vyšetření a nové snímky mozku by mohly další vývoj částečně osvětlit. Poslední zprávy z úterý hovořily o tom, že je sedminásobný mistr světa formule 1 v kritickém, ale stabilním stavu.

Michael Schumacher

Narozen: 3.1. 1969, Hürth
Státní příslušnost: Německo
Disciplína: formule 1
Kariéra v F1: Jordan (1991), Benetton (1991-1995), Ferrari (1996-2006), Mercedes (2010-12)
Závody: 308 (301 startů)
Mistr světa: 7x (1994, 1995, 2000–2004)
Vyhrané závody: 91
Stupně vítězů: 155
Pole positions: 68
Nejrychlejší kola: 77
Body celkem: 1566
První závod: GP Belgie 1991
Poslední závod: GP Brazílie 2012
První vítězství: GP Belgie 1992
Poslední vítězství: GP Číny 2006

Státní zastupitelství v Albertville mezitím zahájilo vyšetřování Schumacherovy nehody. Objasnit chce především otázku, zda při pádu hrála roli příliš velká rychlost nebo zda šlo o nešťastnou souhru okolností a bude třeba kamenitý úsek mezi značenými sjezdovkami, v němž se pilot vážně zranil, lépe zabezpečit.

Podle agentury AFP úřady zabavily kameru, kterou měl Schumacher na helmě, jež mu s největší pravděpodobností zachránila život. Zároveň vyšetřovatelé vyslechli pilotova čtrnáctiletého syna Micka a jeho kamaráda, kteří mohli podat další informace o okolnostech tragické nehody.

Před nemocnicí se dnes shromáždilo zhruba 100 fanoušků Ferrari, v jehož barvách získal německý jezdec pět mistrovských titulů. Příznivci italské značky přijeli autobusem z Itálie či vozy ze severu Francie a dalších míst. "My fanoušci Ferrari jsme jako bratři, jsme jedno tělo. Chceme tu slavit, slavit jeho boj o život," uvedl jeden z nich.

Po západu slunce někteří fanoušci za pomoci projektoru promítli na zeď nemocnice vzkazy adresované Schumacherovi "Zůstaň silný!" a "Nepřestávej bojovat!".

Za podporu poděkovali fanouškům zástupci pilotovy rodiny, kteří se střídají u jeho nemocničního lůžka. "Neskutečná účast, kterou dnes projevili příznivci Ferrari před nemocnicí, nás přemohla a neubránili jsme se slzám," napsala rodina na Schumacherově webu.

Povzbudivé vzkazy a přání brzkého uzdravení dnes zveřejnila na svém twitteru řada osobností včetně tenisové legendy Borise Beckera či pilota F1 Giancarla Fisichelly. "Drž se," napsal Schumacherův bývalý kolega Rubens Barrichello k fotografii ze společného působení u Ferrari.

"Všechno nejlepší, Michaeli Schumachere, brzy se uzdrav, šampione," uvedl Sébastien Loeb, jenž v rallye získal devět titulů mistra světa. Sebastian Vettel zase zveřejnil sérii společných fotografií se Schumacherem, kterého považuje za svůj vzor a učitele.

Nejúspěšnější pilot v historii formule 1 a vítěz rekordních 91 Velkých cen, jenž ukončil kariéru v roce 2012, se vážně zranil 29. prosince, když se po pádu v neupravené části svahu udeřil hlavou o kámen. V nemocnici podstoupil dvě operace hlavy, po nichž se jeho stav mírně zlepšil a stabilizoval. Lékaři mu snížili tělesnou teplotu a udržují ho v kómatu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist