Posledních pár dní zbývá do otevření pražského Olympijského parku na Letné. Ve čtvrtek 6. února, den před zahájením zimních her v Soči, přivítá park první návštěvníky. Organizátoři už zahájili mrazení ledových ploch a pracují na stavbě malého skokanského můstku. Do projektu budou muset nasypat částku kolem 80 milionů korun.

Otevřením parku startuje kampaň Českého olympijského výboru s názvem Česko sportuje. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet většinu zimních olympijských disciplín a zároveň při tom fandit.

"Hlavní atrakcí bude bruslařská dráha s ledovým rájem, což dohromady nabídne zhruba kilometr ohrazených cest, a snowpark pro snowboardisty. Tou další bude curlingové hřiště," řekl při prohlídce Jan Plachý, sportovní manažer areálu. "Doufám, že to lidi nakopne, aby víc sportovali."

Stavba na Letné je ze sedmdesáti procent hotová a ledové plochy počítají i s výrazným oteplením. "Chceme udělat i ledový koridor pro saně, boby a skeleton. Postavit chceme i malý skokanský můstek se skoky do deseti metrů. Doufám, že se nám to podaří," konstatoval Plachý.

Z olympijských disciplín v parku chybí pouze akrobatické a sjezdové lyžování. Celková kapacita se odhaduje na deset tisíc lidí a pořadatelé očekávají každý den okolo pěti tisíc návštěvníků. Při sportování poběží na desítkách malých a dvou velkoplošných obrazovkách dění v Soči.

Miliony z fondů ČOV a od partnerů

Areál ovšem nebude nikterak levný, ČOV a jeho partnery přijde na zhruba 80 milionů korun. To je částka, která by pokryla sezonní rozpočet extraligového hokejového klubu. "Celková suma je závislá na počasí, ale rozhodně tuto částku nepřesáhne. Financování je rozděleno mezi dlouhodobý program ČOV a partnery," uvedla Zuzana Kalátová, mluvčí Olympijského parku.

Ještě před nedávnem přitom organizátoři řešili podporu projektu ze státních peněz. „Finance ze strany státu zatím fyzicky nemáme, ale máme je přislíbené od ministerstva školství a ministerstva průmyslu,“ uváděl v prosinci mluvčí Českého olympijského výboru Alexandr Kliment.

Otevřeno celý den, vybavení bude k zapůjčení

Olympijský park přivítá i sportovce, objevit by se měli například hokejisté Sparty a pražského Lva. Všední dny dopoledne budou patřit žákům základních škol, které uspěly v soutěži Moje olympiáda. Otevřeno bude každý den od 9:00 do 22:00, vstupné do 15 let je zdarma, jinak bude stát 50 korun.

Některá sportoviště (curling, hokej) si lze zarezervovat na webových stránkách www.olympijskypark.cz. Vybavení si mohou zájemci přinést vlastní, v omezené kapacitě budou brusle či lyže k zapůjčení v parku. Na hlavním pódiu se připravují koncerty, fun zóna a chybět nebude potřebné občerstvení.