Sedm statečných a jeden navíc. Tak vypadal v pátek první trénink českých hokejistů v olympijském Soči. Na ledě haly Bolšoj se objevilo osm hráčů působících v Evropě a dvojice trenérů, kteří do Ruska přiletěli speciálem ve čtvrtek. Kompletní tým bude mít kouč Alois Hadamczik k dispozici až v úterý, teoreticky by však většina posil ze zámoří mohla stihnout i pondělní večerní trénink, který je naplánovaný až na 21. hodinu místního času.
"Když trénuje šest hráčů a dva brankáři, není to nic jednoduchého. Musí se to tomu přizpůsobit, ale myslím si, že se to dá zvládnout. Kluci mají chuť, nemusejí se do ničeho nutit a bylo vidět, že se těší na led," popsal asistent trenéra Josef Paleček tréninkovou realitu v aréně Bolšoj Dom neboli Velký dům.
Brankáři:
Jakub Kovář (Jekatěrinburg)
Alexander Salák (Petrohrad)
Obránci:
Michal Barinka (Vítkovice)
Tomáš Kaberle (Kladno)
Lukáš Krajíček (Minsk)
Útočníci:
Roman Červenka (Petrohrad)
Petr Nedvěd (Liberec)
Jiří Novotný (Lev Praha)
"Chtěli jsme to udělat tak, aby si i gólmani zachytali. Aby hráči byli hodně na kotouči, bylo tam hodně střel, clonění," doplnil Paleček po přípravě, která trvala necelou hodinu. S Hadamczikem byl na ledě sám, druhý asistent František Musil do Soči přiletí až v sobotu.
I přes malý počet hráčů Hadamczik hned několikrát kreslil na tabuli různá cvičení, taktice se ale nevěnoval. "Podobné tréninky nemají s taktikou nic společného. Je to proto, aby hráči byli na ledě, zapotili se a byli ve styku s kotoučem. Aby hodně bruslili. A aby si zachytali gólmani, když je tak malý počet hráčů," vysvětlil Paleček.
Novotný si spletl letiště, hokejisté přesto zdárně odletěli. Jágr dorazí do Soči později - čtěte ZDE
Vymyslet program na ledě prý nebyl problém. "Šlo jen o to, zvolit adekvátní cvičení. Trénujeme už dlouho, zkušenosti máme. Někdy se to stává i v klubech," řekl asistent trenéra. "Každý trenér má zásobník cvičení, ze kterého čerpá. Sedli jsme si a každý dal určitý podnět, něco navrhl a pět šest cvičení jsme dali dohromady," dodal Paleček.
Přípravu si pochvalovali i samotní hráči. " V rámci možností to bylo docela dobré. Pochopitelně tempo nebylo zdaleka takové, jako když trénuje celý tým. Ale zase mnohem lepší než si někde sám bruslit," uvedl brankář Jakub Kovář, který nemusel čelit tolika střelám jako při běžném tréninku. "Jde hlavně o to, že na ledě je jedna lajna kluků a ti si potřebují dát mezi cvičeními pauzy, aby vydrželi hodinu na ledě," řekl.
Spokojený byl i Petr Nedvěd, který se na olympiádě představí po 20 letech a i díky tomu se hned po prvním tréninku dostal do středu velkého zájmu novinářů. "Je to náročnější, ale myslím, že jsme to potřebovali. Včera jsme měli volno, ale dnes už by nešlo netrénovat," podotkl dvaačtyřicetiletý veterán, který v roce 1994 v Lillehammeru reprezentoval Kanadu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist