Průměrná česká domácnost zaplatí za splátku hypotéky třetinu svých čistých měsíčních příjmů. Vyplývá to z dat společnosti GOLEM FINANCE, jež shromáždila při provozu internetového vyhledávače, který zpracovává informace o desítkách tisíc nabídek na českém realitním trhu. 

Ve srovnání s rokem 2009, kdy splátka hypotéky tuzemským domácnostem sebrala v průměru více než polovinu příjmů evidovaných Českým statistickým úřadem, je tedy dostupnost vlastního bydlení výrazně vyšší.

"Realitní bublinu" předkrizových let dobře ilustruje fakt, že v hlavním městě podle citovaných dat průměrná splátka hypotéky před pěti lety průměrný příjem domácností převyšovala. Na vlastní bydlení tedy dosáhli jen lidé s vysoce nadprůměrnými příjmy.

Drahé i pro místní

Citovaná data ukazují, jak výrazně se realitní trh liší v jednotlivých krajích: na Ústecku stojí byt 2+1 přibližně půl milionu, v Karlovarském kraji milion tři sta tisíc a v Praze 3 189 000 korun.

V naší aplikaci můžete prozkoumat nejen ceny bytů ve všech krajích, ale i to, jak je v různých regionech náročné splácet hypotéku. Dostupnost bydlení i náročnost splácení je vyjádřená vzhledem k místním průměrným příjmům domácností dle dat ČSÚ.

Za pozornost stojí i náročnost splátek ve vztahu k výši hypotéky. Koupit si byt bez vlastních úspor, výhradně s bankovním financováním, vyjde podstatně dráž, než když zájemce zaplatí část kupní ceny z vlastních zdrojů (viz volba Dostupnost hypotéky v naší aplikaci).

Zdroj dat: GOLEM FINANCE s.r.o., server www.realitycechy.cz