Výrazně pozměněnou sestavu chystá hokejová reprezentace na utkání s Lotyšskem. Po nevydařeném vstupu do turnaje proti Švédsku se Češi ve druhém zápase podle všeho představí v novém složení. Kouč Alois Hadamczik se na čtvrtečním tréninku rozhodl změnit tři ze čtyř obranných dvojic i útočných formací.

"Po zápase se Švédskem jsme seděli dlouho do noci a debatovali o určitých formacích. Hraje se ale až v pátek a uvidíme, jaký bude stav některých jednotlivců. Určitou představu ale máme," řekl asistent trenéra František Musil. Nepotvrdil tak, že Češi budou hrát ve složení, v němž se mužstvo na ledě asi hodinu připravovalo.

Předpokládaná sestava

Pavelec - Židlický, Šmíd, Rozsíval, T. Kaberle, Krajíček, Gudas, Z. Michálek, Barinka - Jágr, Plekanec, Červenka - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Voráček, Eliáš, Erat - Frolík, Hanzal, Nedvěd.

Oproti středě zůstal beze změny pouze elitní útok vedený Tomášem Plekancem a obranná dvojice Michal Rozsíval, Tomáš Kaberle. Na ledě se objevil i obránce Radko Gudas, který předešlé dva dny proležel s nemocí v posteli. Právě u něj ale podle všeho bude záležet na zdravotním stavu.

"Ve středu už jsem neměl horečku. Ještě jsem to ale doležel. Po prvním tréninku jsem ještě trochu zesláblý, protože poslední dva dny jsem nemohl moc jíst. Ale to se spraví, dostávám se do tempa, snažím se," řekl Gudas.

Zda nastoupí, bude prý záležet i na přání trenérů a názoru lékaře. "Řekl bych, že je to padesát na padesát. Rád bych nastoupil, ale kdybych byl připravený třeba jen na 70 procent, nebylo by to dobré. Nechci týmu uškodit," doplnil bek Tampy, který čeká na premiéru v seniorské reprezentaci.

Na pozice třináctého a čtrnáctého útočníka klesli Ondřej Palát a Jiří Novotný, do hry by tak poprvé měl zasáhnout Martin Hanzal. Mezi beky se do základní sestavy dostane Ladislav Šmíd, který proti Švédsku plnil roli sedmého obránce.

Již s předstihem kouč Hadamczik avizoval, že v pátek bude chytat Ondřej Pavelec, jenž první duel sledoval jen z tribuny. "Bude záležet na tom, co budeme hrát my. Na soupeře se nemůžeme moc koukat. Zatím moc nevím, co od nich čekat. Pokud ale budou hrát na brejky, musím si s tím poradit," řekl Pavelec.

Vedle změn v jednotlivých formacích udělal Hadamczik korekce i v jedné ze dvou speciálních přesilových pětic. Jako první budou na led chodit i nadále Jaromír Jágr a spol., jako druzí by poté měli nově dostat příležitost Zbyněk Michálek, Jakub Voráček, David Krejčí, Patrik Eliáš a Hanzal.

Český tým se na olympiádě s Lotyšskem utkal jen dvakrát a před čtyřmi lety ve Vancouveru v obou případech vyhrál, v osmifinále ale až gólem Krejčího v 66. minutě. V Soči se Lotyši představili stejně jako Češi jednou a také prohráli, o jejich nezdaru proti Švýcarsku rozhodl gól inkasovaný osm sekund před koncem normální hrací doby.

"Odehráli až do poslední chvíle velice vyrovnaný zápas, porážka pro ně byla určitě demoralizující," řekl Musil. Do dalšího utkání se z ní ale určitě oklepou. "Ted Nolan je velice organizovaný kouč a dal jejich hře strukturu. Jsou to hokejisté z bývalého Sovětského svazu, určité umění tam je. Ale zase na druhou stranu, my jsme tým, který nemůže očekávat nic jiného než vítězství," dodal Musil.