Utratíte víc, než stačíte vydělat? V případě fotbalových klubů za takový život na dluh hrozí přísné sankce. Evropská fotbalová unie UEFA právě vyšetřuje 76 účastníků Ligy mistrů a Evropské ligy kvůli možnému porušení finanční fair play. Tato ekonomická pravidla UEFA zavedla, aby zabránila nadměrnému utrácení.

První tresty by mohly padnout v dubnu, UEFA zatím ale nezveřejnila, kterých klubů se vyšetřování týká. Nejzazší termín zveřejnění verdiktů ale stanovila na červen, tedy ještě před losováním předkol příští sezony evropských pohárů.

Podle sazebníku klubům hrozí až vyloučení z následujících ročníků soutěží UEFA. Sankce za menší porušení pravidel zahrnují varování, zadržení odměn či zákaz registrace nových hráčů. "Samozřejmě ne všechny případy jsou vážné. Hodně jich bude odloženo, nebo půjde o drobnosti," uvedl generální sekretář UEFA Gianni Infantino.

Fotbalová unie očekává, že některé potrestané kluby se budou odvolávat ke sportovní arbitráži CAS v Lausanne, aby stihly být zařazeny do srpnového losování základních skupin pohárů. "Bylo by divné, kdyby se neodvolávaly. V červenci a srpnu bude asi hodně rušno. Protestů se ale nebojíme," řekl šéf právního oddělení UEFA Alasdair Bell.

Unie zveřejnila čísla dnes po prostudování finančních zpráv z roku 2012, což byla první část z dvouletého období po zavedení finanční fair play. Šestasedmdesát klubů, což je téměř třetina týmů účastnících se tuto sezonu pohárů, mělo celkové dluhy ve výši 600 milionů eur (16,4 miliardy korun).

Jednotlivé kluby smějí ročně utratit o pět milionů eur víc, než vydělají. Pokud však mají případné větší dluhy plně pokryté, mohou se dostat až k minusové částce 45 milionů eur.