Kam potečou peníze získané do sportu z loterií a kurzových sázek, je už jasné. Klíč pro jejich rozdělení schválil ve středu výkonný výbor Českého olympijského výboru. Díky novele zákona by každoročně měl dostat až 400 milionů korun, které budou určeny na podporu mládežnického a neprofesionálního sportu. Na největší příspěvek se mohou těšit fotbalisté, kteří získají 31 procent z této částky.

"Jsem přesvědčen, že vznikl spravedlivý systém. Je důležité, že se na něm sportovní prostředí shodlo. Peníze jsou určeny hlavně dětem a mládeži, kde jsou zoufale potřeba," komentoval rozhodnutí předseda ČOV Jiří Kejval.

Klíč vznikal ve spolupráci s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, které zároveň přiděluje státní dotace pro sport. "Dělení prostředků musí být naprosto transparentní, není to žádný skrytý marketing," podotkl Kejval. Podmínkou pro čerpání bude, aby byly peníze rozděleny až k základním článkům jednotlivých sportů. "Pracovně tomu říkáme, že musí jít až k těm klukům v trenkách," dodal Kejval.

Provozovatelé loterií a kurzových sázek mohou od letošního roku věnovat až 25 procent z takzvané loterijní daně na sport prostřednictvím ČOV. Zástupci olympijského výboru již podepsali smlouvy o spolupráci se Sazkou a Tipsportem, díky kterým dostanou 300 milionů korun.

"Rádi bychom získali až 95 procent trhu, což jsou čtyři nebo pět sázkových kanceláří. Do konce měsíce bychom chtěli mít podepsané smlouvy i s dalšími, abychom mohli už v průběhu dubna čerpat první prostředky," řekl Kejval v pondělí po podpisu memoranda o spolupráci s Tipsportem.

Deset procent prostředků bude použito pro financování vlastních aktivit a projektů ČOV, 31 procent získá Fotbalová asociace České republiky a osm procent Český svaz ledního hokeje, 45 procent dostanou další sportovní svazy, jedno procento Český paralympijský výbor, dvě procenta Česká obec sokolská a zbývající tři procenta jsou vyhrazena pro další sportovní svazy splňující požadavky pravidel ČOV.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist