Řádění výtržníků na ostravských Bazalech přesáhlo všechny meze, tvrdí předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damkové. Fotbalový zápas mezi Baníkem a Spartou měl být proto předčasně ukončen. Rozhodčí Karel Hrubeš chyboval navíc ještě jednou, v závěru utkání měl totiž nařídit penaltu ve prospěch pražského celku.

Výtržníci narušili utkání o poločasové přestávce a kvůli potyčkám na tribunách začala druhá půle s asi dvacetiminutovým zpožděním. "Zápas byl v poločase jednoznačně zralý na ukončení," uvedla Damková v tiskové zprávě. "Chápu, že se vždy musí udělat vše pro dohrání utkání, ale tady už bylo všechno hodně za hranou únosnosti. V tom, co se dělo o přestávce na Bazalech, se fotbal hrát nedá. A rozhodčí by jednou měli dát jasný signál," dodala.

Policie viní šest osob

Ostravští policisté zatím obvinili šest fotbalových chuligánů, kteří se podíleli na výtržnostech během sobotního utkání Baníku se Spartou.

Další obvinění budou postupně přibývat, policie mimo jiné analyzuje zajištěné obrazové záznamy, uvedla olicejní mluvčí Gabriela Holčáková. Během řádění fotbalových výtržníků policie zadržela celkem 31 osob.

Také předseda FAČR Miroslav Pelta je pro to, aby v podobných případech rozhodčí zápas ukončil. "Věřím, že kdyby to nebylo o poločase, tak to sudí ukončí. Apeluji na předsedkyni rozhodčích, aby na nejbližším semináři rozhodčím sdělila, že v podobných případech jsem pro to, aby zápasy ukončovali," prohlásil Pelta na dnešní tiskové konferenci.

Hrubeš nechal po vynucené pauze pokračovat ve hře a za stavu 1:1 přehlédl v 84. minutě ruku ostravského obránce Michala Frydrycha. "Byla to jednoznačná penalta a zpětně to uznal i rozhodčí Hrubeš, s nímž jsem těsně po utkání mluvila," prohlásila Damková.

"Z televizních záběrů bylo Frydrychovo hraní rukou evidentní, protože hráč jejím pohybem zamezil míči jít na branku. Rozhodčí Hrubeš prý situaci ze svého pohledu viděl tak, že si Frydrych spíše snažil krýt obličej. V případech, kdy ruka nejde proti míči a hráč si ji opravdu dá instinktivně před obličej, se penalty nenařizují, ale tady šlo o jinou záležitost," uvedla.

Podle Damkové chyboval také rozhodčí Jiří Jech, který měl v zápase Dukly s Příbramí (1:1) odpískat penaltu pro domácí po faulu hostujícího Tarczala na Bergra. "Byl to nenápadný zákrok, navíc útočící hráč už mířil ven z pokutového území. Ale i tak rozhodčí Jech měl nařídit pokutový kop proti Příbrami," vysvětlila.