Počet přijatých uchazečů se pohybuje kolem 25% a každoročně se na obor přihlásí více než 10 000 lidí. Co neustále motivuje k zájmu o studium práv? V obecném povědomí lidí jsou o právnících zakořeněny zejména dvě představy: buďto idea namyšlené smetánky odívané do drahých značek, nebo představa opravdových samaritánů. Protínají se někde tyto představy, nebo se vzájemně vylučují? A hlavně – pokud budete mít vystudovaná práva, vaše uplatnění na trhu práce právnickou profesí vůbec nekončí.

Odbornost

Pokud se dostanete na práva, asi vás nepřekvapí, že vašimi kantory budou opravdoví odborníci oboru. Polemiku byste snad mohli rozvinout pouze při vzpomínce na aféru práv plzeňských. Kantoři, kteří se pohybují na akademické půdě právnických fakult, za sebou mají dlouholeté zkušenosti a například v prvním ročníku na Masarykově univerzitě se vám může stát, že vás budou v jednom semestru vyučovat hned tři ústavní soudci. To už za trochu námahy stojí, ne?

Široká škála uplatnění

Studenti práv si často pochvalují univerzálnost svého vzdělání, protože právo se dotýká prakticky všeho a všech, s čímž souvisí i možnost různorodého uplatnění v rámci oboru.
Říká se, že na práva je nejtěžší se dostat. Když už tam jste, dostudovat zvládnete. Při srovnání technické školy, jako je VŠCHT, a práv dojdeme k názoru, že na právech není nutno učit se různorodým postupům a počítáním. Základem úspěchu je naučit se sice obsáhlé svazky knih, na druhou stranu, pokud to zvládnete, máte vyhráno. Později se navíc můžete konkrétně specializovat a zvolit si oblast, která je vám nejbližší, například zdravotnické právo, právo životního prostředí, dějiny práva a další, a promítnout do budoucího povolání i svůj zájem.
Po absolvování oboru a získání magisterského titulu můžete zvolit z mnoha variant, kde se uplatnit. Jsou jimi například:
Koncipient u advokátní kanceláře – na začátku nebudete mít příliš vysoký plat a velké množství práce hraničí s otrokářstvím, které však ukončí advokátní zkoušky a zápis do advokátní komory. Poté je možno setrvat ve stávající advokátní kanceláři, či se osamostatnit a vydělávat dle možností kanceláře nebo svých vlastních.
Čekatel u státního zastupitelstva – přestože je systém státních zastupitelství v ČR poměrně široký (okresní SZ, krajská SZ, městská SZ, obvodní SZ, Vrchní státní zastupitelství, Nejvyšší státní zastupitelství), je poměrně problém zde získat post, neboť čekatelů je mnoho a míst málo. V případě, že si místo v tomto oboru najdete, čeká vás i jistá výplata ve výši nad 40 tisíc měsíčně.
Soudní čekatel u soudu – obdobná struktura jako u státních zastupitelství, je zde však zahrnut i Ústavní soud. Jediným problémem však je, že čekatele můžete bez známosti dělat poměrně dlouho, ovšem poté, co budete jmenováni a stanete se soudci, si rovněž přijdete na dobré platové výměry, a stejně tak jako u státního zastupitelství se jedná o profesi, kterou můžete vykonávat do konce svého života.
Notář – musí se vám opravdu poštěstit, abyste se na toto místo dostali, protože jich je pomálu, ale jsou velmi dobře placená.
Exekutor – povolání, které je v očích společnosti neoblíbené, ale není špatně placené.
Podnikový právník – mzdu nevyplácí stát, závisí na druhu poskytovaných právních služeb.
Práce ve státní správě a samosprávě – tato profese je úřednická a ve srovnání s výše uvedenými je za nevysoký peníz.
Poradce v oblasti práva – profese může sloužit od přátelské výpomoci, přes právní poradny, až po firmy a vládu ČR.

Dobré zajištění

Dalším důvodem, který studenti „v neposlední řadě“ uvádějí, je i dobré finanční zázemí. Po přečtení výše uvedených řádků vám jistě došlo, že člověk, který vystuduje práva, si zpravidla nežije špatně.

Základní právní orientace

Vzhledem ke komplikovanosti právního řádu ČR je občas obtížné se některých věcí dopátrat. Práva vám poskytnou všeobecný přehled, budete minimálně vědět, do jakých příruček nahlédnout. I kdybyste se právničinou v budoucnu neživili, umožní vám základní orientaci ve státoprávních otázkách. 

Univerzální vzdělání

Asi nejčastější odpověď, kterou slýcháváme na otázku: „Proč chceš studovat právo?“ je právě vidina univerzálního vzdělání, která rovněž souvisí se širokým potenciálem uplatnění v oboru. Právo je samo o sobě všeobecné, zasahuje do všech aspektů života. Absolvováním studií zvládnete základní problematiku práva soukromého i veřejného a nikdo by si na vás neměl přijít.

Měnit svět kolem sebe

Na právnických fakultách najdete mnoho dominantních a ambiciózních lidí, kteří chtějí pomáhat, podílet se na řešení problémů ve společnosti v trestních občanských i obchodních vztazích. Zlé posílat do vězení, napravovat křivdy, pomáhat a chránit, ať už jde o jednotlivce nebo o celou společnost. Podílet se na zákonodárné iniciativě, pomáhat při tvorbě zákonů, jejich schvalování a uplatňování. Právo vnímají jako nekončící se proces, na kterém je nutno kontinuálně pracovat a zdokonalovat jej.


Bottom line: A jaká je vaše motivace studovat právo?