Máte pocit, že se kvůli škole či práci ochuzujete o kulturu a záliby a nestíháte se ani pořádně podívat, co je na internetu nového? Právě proto jsme shromáždili sedm příspěvků z poslední doby, které rozšíří vaše obzory, aniž byste museli strávit hodiny u počítače při pracném hledání. Dnes například zjistíte, co si děti na prvním stupni myslí o Evropské unii. 

Dvě školy nedaleko od sebe a přesto tak rozdílné 

New York je jedinečné město. Vedle sebe žijí různé rasy a národy, chudí i bohatí, a to vše na poměrně malém prostoru. University Heights a Fieldston jsou střední školy vzdálené od sebe asi devět kilometrů. Ta první je státní škola v nechvalně proslulém Bronxu, jejíž studenti jsou většinou Hispánci, a ta druhá je nejdražší střední školou v New Yorku, školné za rok činí téměř 900 tisíc korun. Školy spolu dlouhodobě spolupracují a pořádají společné programy. Jaké jsou názory studentů z jedné školy na ty z úplně opačného prostředí?

Rovnost pro všechna data

Prý je to jeden z největších problémů, kterými se současná generace bude zabývat. Slyšeli jste ale někdy o rovnosti dat? Ve zkratce jde o to, že vám váš poskytovatel internetu může zobrazovat jen některé stránky nebo dávat ty vybrané při vyhledávání do popředí. Zvláště pokud chcete rychlý internet, riziko je velké. Díky těmto praktikám lze třeba i vyřadit některé firmy z dohledu uživatele.

Co se učí na školách o EU?

O Evropské unii se děti učí takřka už od první třídy. Existují tzv. evropské školy, žáci se musí účastnit projektů, které Evropská unie podporuje. Žáci na prvním stupně základní školy mají docela kvalitní znalosti o Unii z toho, co se naučili v hodinách. Je ale nutné rozlišit, kde končí normální studium a začíná propaganda. Je správné, že si děti nemohou utvořit vlastní názor, protože se učí jen o výhodách Evropské unie?

Evoluce trestu smrti, injekce vede

U soudů ve Spojených státech je trest smrti celkem využívanou možností. Za brutální vraždy či jiné hrůzné činy nezbývá často nic jiného než poprava a ve srovnání s doživotním odnětím svobody stát navíc výrazně ušetří. Vždy je tu ale riziko justičního omylu a život už vám nikdo nenavrátí. Podívejte se na statistiku toho, jak se měnily způsoby trestu smrti v průběhu minulých čtyřiceti let.

„Celonoční studium“ může mít zdravotní následky

Tohle občas ke studiu patří, máte mnoho materiálu a málo času. Spousta studentů tak volí celonoční přípravu a pomáhají si kávou či energetickým nápojem. Možná to krátkodobě pomůže při testu, ale z dlouhodobého hlediska to není právě nejchytřejší řešení. Často můžou hrozit vážné zdravotní následky, například se prý zvyšuje riziko srdečního onemocnění nebo rakoviny.

20 způsobů, jak rozdělit Evropu

Byť evropské státy mezi sebou úzce spolupracují, kontinent je ještě stále rozdělený. Rozdíly jsou v životní úrovni, náboženství i ve stravě. Rozdělení ale není úplně přesné. Zatímco jistě můžeme souhlasit s tím, že Česko patří do pivního bloku společně s Německem a Anglií, s tím, že jsme hluční a že jsme na hranici mezi pracujícími a lenochy, se dá polemizovat.

Čína přemýšlí, co s KLDR

Elán a motivace mladého Kim Čong-Una staví Čínu do nezáviděníhodné pozice. Vládnou tam sice komunisté, ale Čína bez západu fungovat nemůže. Nebyl by pak nikdo, kdo by odebíral všechny jejich výrobky, navíc se vůči diktátorskému režimu trochu staví stranou. Vypadá to tedy, že se Čína v případných rozbrojích postaví na neutrální pozici.


Bottom line: Co z nedávného dění na internetu zaujalo vás?

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist