Skotsko se rozhodlo pro pokračování svazku s Velkou Británií. Je tedy čas konce všech těch československých paralel? Nikoliv. Právě naopak. Slib dalekosáhlého předání pravomocí skotskému parlamentu vyvolal i oprávněné nároky Angličanů na správu svých vlastních věcí.
Složitý mechanismus dělení pravomocí tak teprve povzbudí tu pravou vzpomínku na polistopadové Československo, kdy nikdo nevěděl, kde končí jeho pravomoci. A pokud ano, jak zákony schválit v nekonečných dohadovacích řízeních Sněmoven lidu Federálního shromáždění. Kdo z Čechů a Slováků má rád silnou Velkou Británii, měl by tak číhat na britské turisty a trápit je vyprávěním o naší někdejší exekutivní i legislativní tortuře.
Devoluci i pro Angličany
Setrvání Skotů ve společném státě nebylo vůbec zadarmo. Londýn slíbil Edinburghu správu daní, správu zdravotnického systému a mnoho dalších věcí, které jsou charakteristické spíše pro konfederace. Jenže to je jen půlka příběhu. Premiér David Cameron zároveň vyhlásil, že i anglické hlasy mají rozhodovat o anglickém právu.
Zatímco o svých věcech rozhodují sněmy ve Skotsku, Walesu či Severním Irsku, Anglie žádný svůj parlament nemá a o jejích věcech rozhodují i skotští, velšští a irští poslanci. Jakmile se lochnesskou příšeru skotské nezávislosti podařilo zahnat zpátky do vody, už je tu příšera nová – westlothianská. Tu stvořil v roce 1977 jeden skotský poslanec, kdy se na příkladě volebního obvodu West Lothian ptal ostatních poslanců, jak dlouho bude bavit anglické poslance, že všichni hlasují o anglických věcech, ale angličtí poslanci nemohou hlasovat o skotských věcech. Po třech dekádách už jen mlčení nestačí. Po slibu nových pravomocí Edinburghu není možné, aby Angličané byli vynecháni z takzvané devoluce, tedy přenášení pravomocí z Westminsteru na zemské parlamenty.
Nefunkční federace
Jakkoliv je požadavek Angličanů na správu svých věcí logický, snad je nakonec odradí praktické problémy, kde by končila pravomoc národní a začínala ta „federativní“. Pokud nevěří, ať se podívají na Československo 1990-1992: mělo navrhnout ekonomickou reformu federální ministerstvo Václava Klause, nebo české ministerstvo Františka Vlasáka? Kdy se mělo o zákonech hlasovat jen v republikových národních radách, kdy ve „federálu“? A jak vůbec ve všech těch radách a sněmovnách něco společně schválit? Ne, to ať Británie nezkouší. Nebo doopravdy skončí jako Československo.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist