Počítejte se mnou, 2 miliardy korun utratil do roku 2014 ČEZ za přípravu a vyhodnocování tendru na 2 nové bloky v Temelíně; tento tendr naše nynější vláda na jaře zrušila. 1 miliardu utratila ruská ŠkodaJS-Rosatom, a odhaduji stejnou částku americký Westinghouse, za přípravu nabídek svých reaktorů pro Temelín. Francouzská Areva utratila za přípravu své nabídky určitě méně (zřejmě francouzská efektivita), pak to ale hbitě dohnala na provizích pro právníky, když se soudila proti vyřazení své nabídky z tendru.

5 miliard je můj odhad, jistě ho žádný ze zúčastněných nepotvrdí. Ale ono je celkem jedno, jestli to byly 4 nebo 6 miliard. Každopádně to byly vyhozené peníze. Hodně peněz. Nabízí se otázka - nešlo by utratit více?

ANO, ano!

Protože v roce 2015 hrozí druhé kolo tendrů: ne jeden typ reaktoru do jedné lokality ve dvou kusech, ale dvě lokality (t.j. dvakrát více nákladů na místní studie) a do každé jen jeden kus (tedy drahá "kusovka", kdy neušetříte při výstavbě několika jednotek). Nejlépe různé typy do Dukovan i do Temelína. Tak je to správně, drážeji už to skoro nejde.  

Proč se musel jeden tendr rušit v roce 2014 a další začít v roce 2015? Oficiální vysvětlení bude jistě "ekonomické". Jsem natěšen, kdo a jak vysvětlí změnu svého postoje o 180 stupňů za pouhý rok.

Dovolil bych si skromně poradit jedno své vysvětlení: v minulém tendru jsme naštvali 3 velmoci, když jsme je nechali soutěžit proti sobě. Tak teď si je musíme v hlubokém předklonu udobřit. A nebudeme přeci k tomu rozezlívat své voliče, Jihočechy proti Vysočině. Jen ať má každý svoje. A že to bude drahé? Ale pánové, když se bude stavět, to my už tady u vlády nebudeme. My chceme být jen u výběru, zbytek rádi necháme jiným.

Ovšem lze i udělat věci v nových tendrech lépe, třeba se přihlásí více než tři zájemci a snad budeme vybírat z víc než jen tlakovodních reaktorů. Příští rok ukáže.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist