V neděli 12. dubna 2015 oznámila Hillary Clintonová na sociální síti Twitter svou kandidaturu ve volbách na post prezidentky Spojených států, které se uskuteční v listopadu 2016. Bývalá první dáma USA, první žena zvolená do senátu za stát New York a ministryně zahraničních věci USA v letech 2009 až 2013 je prozatím velkou favoritkou. V průzkumech popularity předstihuje všechny dosavadní potenciální kandidáty z řad demokratů i republikánů. Za příští prezidentku ji před nedávnem označila i ikona investičního světa, Warren Buffett. Ostatní demokraté, včetně viceprezidenta Joe Bidena, prozatím spíše čekají, zda Clintonová v primárních volbách nějakým způsobem nezaváhá, jako tomu bylo v roce 2008.

V táboře republikánů lze naopak očekávat tuhý souboj řady osobností o nominaci. Kromě již oznámených kandidatur republikánských senátorů Teda Cruze a Randa Paula je ve hře nejméně šest bývalých či současných republikánských guvernérů, jakož i další těžké váhy republikánské politické scény. Úskalím posledních dvou prezidentských nominací však pro republikány byla až přílišná síla jejich konzervativního křídla v průběhu primárek. John McCain v roce 2008 i Mitt Romney v roce 2012 tak sice měli silnou podporu v rámci strany, ale byli již obtížněji přijatelní pro klíčové nerozhodnuté voliče. Demokraté však mají nelehký úkol, když usilují o třetí funkční období v řadě. Ve Sněmovně reprezentantů i Senátu republikáni stále dominují. Umírněný republikán, jako například bývalý dvojnásobný guvernér Floridy a mladší bratr bývalého prezidenta Jeb Bush, by tak mohl mít v prezidentských volbách šanci.

Clintonovou nyní čeká boj o přízeň demokratů v tradičních časných primárkách ve státech Iowa a New Hampshire. Pokud zvládne tento důležitý krok, je možné, že vlak její prezidentské kandidatury se rozjede natolik, že žádný jiný demokrat ji již nebude moci ohrozit. To ovšem znamená zvládnout i jedno z klíčových témat demokratických primárek a tím pravděpodobně bude otázka volného obchodu. Spojené státy v současné době jednají jak o Trans-pacifické zóně volného obchodu (TPP), tak o obchodním a investičním partnerství s Evropskou unií (TTIP). Progresisté coby nejlevicovější a zároveň velmi silná frakce demokratické strany jsou známí svým velmi kritickým postojem k ekonomické globalizaci a jejím projevům, včetně úmluv o zónách volného obchodu. Trnem v oku jim tak je nejen Severoamerická zóna volného obchodu (NAFTA), ale i sjednávané smlouvy TPP a TTIP. V perspektivě progresistů přináší volný obchod zisky jen nadnárodním korporacím a vede ke ztrátě pracovních míst v USA. Výsledkem tohoto pohledu pak je zatvrzelé odmítání smluv o volném obchodě jako takových.

V rámci svého funkčního období v Senátu Hillary Clintonová hlasovala pro zóny volného obchodu mezi USA a Singapurem, Chile a Ománem. Výjimkou byl pouze její odmítavý postoj vůči rozšíření NAFTA o zónu volného obchodu se státy Střední Ameriky (CAFTA), v čemž někteří komentátoři spatřovali její odklon od volného obchodu. V očích progresivní frakce jí ovšem nepomáhá následná podpora liberalizace obchodu při výkonu funkce ministryně zahraničí, včetně role architektky trans-pacifické smlouvy TPP, která jí bývá přisuzována. Formální jednání o smlouvě TTIP s EU započala až po jejím odchodu z úřadu. Clintonová přesto již před zahájením jednání vyslovovala myšlence smlouvy TTIP podporu. Její výchozí pozice pro získání progresivní frakce tedy není jednoduchá. V raných fázích demokratických primárek si jen těžko může dovolit odepsat celý tento proud. Má nadto jistě v paměti, jak jí v primárkách v roce 2008 docházel dech, aby navrch jednoznačně získával Barack Obama. Vzhledem ke svým dosavadním postojům bude však pravděpodobně nucena získat srdce progresivní frakce argumenty o ekonomických a geopolitických výhodách liberalizace světového obchodu pro USA. A to je vzhledem ke stávající zakopanosti pozic velmi obtížený úkol. I pro progresivní frakci a jí chráněné společenské zájmy by přitom bylo vhodnější, aby se tato skupina do procesu liberalizace obchodu zapojila spíše s vlastní konstruktivní kritikou, než dosavadním marným úsilím o jeho destrukci.

 

Původní znění komentáře publikovaného 17. 4. 2015 v Hospodářských novinách.

Kryštof Kruliš

Autor je analytik Výzkumného centra AMO

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist