NEN tedy Národní elektronický nástroj je určený pro zadávání veřejných zakázek (VZ) na obtížně standardizovatelné komodity. Společně s elektronickými tržišti, která jsou naopak zaměřená především na dobře standardizovatelné komodity, jsou zadávacími moduly NIPEZu. Spuštění NEN podpoří zadavatele při administraci zadávacích postupů VZ, soutěží o návrh, koncesních řízení, výběru subdodavatele podle obranné směrnice (DEFENCE) a výběru subdodavatele podle koncesního zákona.
Pro zjednodušení představení systému NEN je možné využít grafické znázornění konceptuálního modelu, který poskytuje globální pohled na klíčové oblasti funkcionalit NEN (popisuje, které funkce ve vztahu k administraci zadávání VZ NEN poskytne uživatelům) a rozhraní NEN na okolní informační systémy, zejména ostatní moduly NIPEZ, systémy eGovernmentu, vnitřní systémy zadavatelů a dodavatelů. Cílem této integrace je především sdílení dat a zabránění duplicitnímu vkládání totožných dat do více samostatných IS, s čímž jsou spojeny zvýšené náklady a riziko chybovosti.
"Od 1. srpna vstupuje NEN do ostrého provozu, všichni zadavatelé i dodavatelé ho mohou využívat. Není to komerční projekt, jde o projekt státní správy. Pro zadavatele i dodavatele je proto jeho používání bezplatné,“ uvedl náměstek ministryně pro veřejné investování Jan Blecha na semináři Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a Hospodářské komory ČR. Ministerstvo čelilo kritice kvůli neustálému oddalování startu systému, který měl původně fungovat od prvního čtvrtletí 2013, i kvůli údajnému předražení.
"Díky semináři jsme vybraným odborníkům předali praktické informace o fungování Národního elektronického nástroje. Věřím, že tento produkt z dílny Ministerstva pro místní rozvoj nalezne široké využití a zadavatelům dokáže uspořit značnou část nákladů,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.
V první fázi ostrého testování nicméně nebude pro veřejnou správu používání NEN povinné. MMR proto odhaduje, že se do systému v prvních dnech přihlásí pět až šest ministerstev. „Do konce října máme vládě předložit zprávu s vyhodnocením funkčnosti NEN. Pokud bude vše bez problémů, budeme navrhovat, aby jeho použití bylo povinné pro všechny veřejné zakázky zadávané v rámci zákona,“ dodal Blecha.
Kromě ministerstev a jim podřízených organizací a ústředních orgánů státní správy by ho pak musely využívat i obce a kraje. Tedy všechny subjekty, které využívají veřejné peníze. O povinnosti používat NEN však musí rozhodnout vláda prostřednictvím vyhlášky.
„Systém usnadní práci nejen zadavatelům, ale i dodavatelům. Užitečná bude hlavně možnost informačního servisu o změnách v systému. To znamená, že například firma dodávající kachličky si bude moct zadat sledování týkající se pouze těchto produktů a v případě, že kdokoliv i na druhé straně republiky na jejich dodávku vyhlásí výběrové řízení, tak dostane e-mailem zprávu. I tato funkce bude zdarma,“ přiblížil jednu z výhod náměstek Blecha.
Ministerstvo si od spuštění NEN slibuje kromě ulehčení přístupu malých a středních podnikatelů na trh veřejných zakázek také zvýšení transparentnosti jejich zadávání. NEN je druhou součástí Národní infrastruktury pro elektronické zadávání veřejných zakázek (NIPEZ). První je systém e-tržišť, jejichž používání je pro veřejné zadavatele zakázek povinné od 1. července 2012.
Rozdíl mezi NEN a e-tržišti je v tom, že prostřednictvím e-tržišť se zadávají zakázky na dobře standardizované komodity, jako jsou například kancelářské potřeby, nábytek či standardizované služby. Zatímco NEN je určen ke komplexním strategickým nákupům nebo investicím s rozsáhlou metodickou a procesní podporou zadavatele - například stavby dálnic, dodávky technologických celků, komplexní služby, resp. vysoce odborné služby, jako jsou informační kampaň, projektová činnost, právní služby či poradenské služby.
Rozpočet projektu NIPEZ byl 300 milionů korun z Integrovaného operačního programu, ministerstvo nakonec využilo 262 milionů korun. Většina (85 procent) peněz šla z evropských fondů, zbylých 15 procent platil stát ze svého rozpočtu. Z toho vytvoření NEN vyšlo na 165 milionů korun, jeho provoz vyjde na maximálně 40 milionů korun. Ministerstvo provozovateli Tesco SW platí měsíčně tři miliony korun. Dodavatelem systému je společnost Datasys.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist