Společnost MERZ na svých webových stránkách uveřejnila unikátní interaktivní demonstraci aplikace MTrack, která je součástí výrobního informačního systému MES MERZ. Zákazníci si tak mohou sami na ukázkovém výrobním zařízení názorně vyzkoušet měření jeho celkové efektivity a vliv jednotlivých složek (včetně změn – prostoje, produkce vadných výrobků) na výslednou hodnotu ukazatele OEE.
V češtiě je užívaná také zkratka CEZ (celková efektivita zařízení).
Jde o klíčový ukazatel pro podniky, které jsou aktivní v neustálém zlepšování a zeštíhlování výroby. Celková efektivita zařízení odhaluje skryté kapacity výrobních strojů, kterých lze optimalizací výroby využít a dosáhnout tím zvýšení provozního zisku.
Hodnota CEZ se udává v procentech využití normované kapacity zařízení (strojů a linek). Za výborné využití zařízení je v řadě oborů považovaná hodnota větší než 85 %, kdy je výroba na daném zařízení považována za účinnou a efektivní. V některých oborech, např. kontinuální výrobě se však hodnota CEZ blíží 100 %, v jiných, např. v dávkových výrobách, bývá i pod 85 % s ohledem na prostoje při přechodu mezi šaržemi.
Bez optimalizace řízení se hodnota CEZ pohybuje často v rozmezí 30 %-60 %.
Šest hlavních ztrát podíle-jicích se na sníšení celkové efektivity zařízení:
Prostoje
1. Poruchy vyplývající z chyb
na zařízení
2. Seřizování a ustavování
(výměna přípravku, nástro-
je apod.)
Ztráty rychlosti
3. Nečinnost a malé přestávky
(abnormální činnost senzo-
rů, blokování ve skluzech
apod.)
4. Redukce rychlosti (nesoulad
mezi navrženou a skuteč-
nou rychlostí zařízení)
Chyby
5. Chyby v procesech a opra-
va (zmetky a nedostatky
v kvalitě výrobků, které po-
třebují opravu)
6. Redukce času mezi startem
stroje a stabilním provozem
MTrack je aplikace určená ke sledování výrobního procesu na operátorském terminálu přímo na pracovišti, stroji nebo výrobní lince. K vyhodnocení efektivity využití výrobního zařízení se využívá ukazatel OEE, který se skládá ze tří složek – dostupnosti (teoretický, plánovaný i skutečný čas výroby), výkonu (očekávaný, skutečný) a kvality (celkový počet vyrobených kusů, počet dobrých kusů). Tento ukazatel tedy říká nejen to, jak dobře je v konkrétním podniku strojní zařízení využíváno z hlediska provozních a ztrátových časů, ale také jak dosahovat potřebného kapacitního výkonu, a to i z hlediska kvality výroby.
Po spuštění dema uvidíte vlevo výrobní zařízení, které začalo vyrábět a vpravo pak aplikaci MTrack, která měří všechny tři zmíněné složky ukazatele OEE a počítá výslednou efektivitu využití zařízení (stroje/linky). V případě, že výrobní zařízení zastavíte, můžete sledovat změnu dostupnosti zařízení, což se ve výsledku promítá do ukazatele OEE. V záložce prostoje pak můžete sledovat jednotlivé naměřené prostoje, které můžete dodatečně dvojklikem otypovat (zadat důvod prostoje výběrem z číselníku). V momentě, kdy zaškrtnete políčko chybovost, začne stroj produkovat vadné kusy a vy tak můžete sledovat dopad tohoto kroku na složku kvality a výslednou hodnotu ukazatele OEE. V záložce vady pak vidíte čas vzniku vady a nahoře celkový počet vadných výrobků.
Okamžitá informace o celkové efektivitě zařízení tedy ukazuje, jaký je skutečný výrobní takt, jaké jsou prostoje a jejich příčiny (jednoduchým způsobem nutí operátora k jejich klasifikaci) a jaká je zmetkovitost a její příčiny. Tyto informace představují klíčové podklady pro přijímání opatření vedoucí ke snižování výrobních nákladů zvyšováním celkové efektivity strojního zařízení.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist