Do počítače se pod heslem přihlašuje více než polovina Čechů, ale pravidelně si heslo mění sotva čtvrtina. Stolní počítač nebo notebook mělo již v minulosti zavirovaný 59 procent tuzemských uživatelů a kybernetického útoku se obává 86 procent uživatelů.
Češi přitom přistupují k citlivým datům, například k elektronickému bankovnictví, on-line karetním platbám nebo datovým schránkám hlavně ze stolního počítače (75 procent) nebo notebooku (76 procent).
Zabezpečení uživatelů by mohlo podstatně zlepšit biometrické ověření identity, o které projevilo zájem 40 procent Čechů. „Více než tři čtvrtiny případů zneužití počítačů jsou způsobeny vinou uživatele. Používání jednoduchých hesel a jejich nepravidelná či nulová obměna jsou notoricky známé. Biometrie podstatně zlepší ochranu, pokud ji budou aktivně využívat i výrobci softwaru. Například internetové bankovnictví nepůjde spustit bez biometrického ověření,“ uvedl ředitel Národního centra bezpečnějšího internetu Jiří Palyza.
Prolomení přístupu a následné zcizení identity znamená riziko zneužití komunikačních služeb typu Facebook, Twitter, Skype a dalších včetně e-mailu. Zločinci pak zablokují přístup ke službám a mohou je zneužít. Rozšířené jsou zejména bankovní podvody nebo vydírání.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist