Zveřejňování smluv masivně poškodí státem a obcemi vlastněné společnosti a může vést až k jejich krachu. To se přece rovná ekonomické sebevraždě! Stát přijde o to, co mu snáší “zlatá vejce”, hřímá v článcích proti zákonu například poslanec Jan Klán (KSČM). Senátoři ČSSD na tuto argumentaci přistoupili a navrhli verzi zákona, která je úplně zbytečná a má s původním návrhem shodné pouze jméno.
Jak to tedy s tou apokalypsou doopravdy je? Od roku 1999 platí zákon o svobodném přístupu k informacím (známá “stošestka”), která podle soudní judikatury platí i pro firmy ovládané státem a městy. Zákon o registr smluv je v rozsahu toho, co se má zveřejnit, mnohem skromnější, než tato norma.
Navíc právě pro firmy stát a měst zavádí komfortní režim. Pokud budou mít pocit, že by je automatické zveřejnění poškodilo, mohou v extrémním případě ve smlouvě “začernit” vše, co považují za obchodní tajemství, kromě dvou, ano dvou!, údajů. Tím je předmět smlouvy (může být vágní) a datum. Podstatné je, že kdokoliv může zjistit, že například České dráhy uzavřely smlouvu a celou ji začernily a obrátit se na soud, zda-li to bylo oprávněné. Následný postup je stejný jako dnes. Nehledě na výsledek případného soudního sporu je u státních firem smlouva platná, aby nedošlo k právní nejistotě.
Po dvou letech dotazů na podnikatele, státní firmy a právníky nebyl nikdo konkrétně schopen prokázat, jak ho takový zákon může ohrozit. Ani na Slovensku, kde podobný zákon platí, nejsou takové kauzy. Jistě - státní firmy mohou být v určité nevýhodě kvůli požadavkům na transparentnost - ale je to velmi malá daň proti tomu, že mají výhodnější postavení od státu, a vzhledem k tomu, co se v nich dnes děje.
Tím myslíme opakované varování BIS, že se z “našich” firem vyvádí prostředky pomocí podezřelých smluv a nebo díky pouhé neschopnosti. BIS např. "zaznamenala případy, kdy nebylo možné dohledat důležité dokumenty (např. smlouvy či jejich dodatky), unikaly citlivé informace, byla mařena snaha o nápravná personální či systémová opatření nebo se bývalé vedení snažilo ovlivnit ve svůj prospěch stávající zaměstnance." Zpráva z roku 2014 pokračuje: "V některých státem kontrolovaných společnostech a organizacích (např. v dopravě nebo bankovnictví) dosáhly důsledky problematických kroků z minulosti takových rozměrů, že do značné míry paralyzovaly jejich normální chod."
Pro příklady není potřeba chodit daleko - stačí se podívat na současnou kauzu Českých drah, které zaplatí plnou cenu za vlaky dodané se čtyřletým zpožděním a navíc v nevyhovující specifikaci:
"Škoda Transportation vyrostla především na zakázkách pro České dráhy, které ji firma dávala velmi často buď zcela bez soutěže, nebo v soutěžích, kde si České dráhy vymyslely nesmyslné parametry, aby se nemohl přihlásit nikdo jiný." (viz: http://bit.ly/1QSBkEN)
Ještě stále máte pocit, že transparentnost je to nejhorší, co může firmy potkat? Vždycky si přejeme, aby se už neopakovaly papírové a SMS jízdenky pražského dopravního podniku, opce na letouny Airbus Českých Aerolinií za doby šéfování Jaroslava Tvrdíka či kuchařky Lesů ČR. A pak znovu narazíme na smlouvy, jako byly ty o právním poradenství (neboli lobbingu) Radmily Kleslové (dříve ČSSD, nyní ANO). Tedy právě na takové smlouvy, které podle nefunkční verze zákona z pera senátorů ČSSD nebudou vidět. Pokud jsou nějaké zvláště citlivé firmy, nechť je vláda vyjme, ale měla by to konkrétně zdůvodnit. Nikoliv jako se společností ČEZ, k jejíž výjimce se stále nikdo nehlásí.
Registr smluv uplatněný na státem a obcemi vlastněné společnosti není naivní a nedomyšlená aktivistická snaha, která nerespektuje ekonomickou realitu. Právě naopak - umožňuje společnostem ochránit jejich know-how (registr se nevztahuje na technické předlohy, výkresy, projektové dokumentace atd.) a zároveň zamezit těm nejkřiklavějším pokusům o vyvádění peněz skrze neprůhledné smlouvy. Právě tím jsou totiž tuzemské státní podniky ohroženy zdaleka nejvíce. Pokud chce ČSSD a KSČM chránit “zlatá vejce”, má zítra příležitost.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist