V poslední době se doslova roztrhl pytel se studiemi řady renomovaných firem, jež se předbíhají v optimistických předpovědích ohledně Internetu věcí (IoT). Jejich optimismus je třeba chápat ve smyslu desítek miliard vzájemně propojených senzorů, nebo spíš bilionů dolarů, které má tento nový fenomén přinést v průběhu příštích pěti až deseti let.

Aleš Zavoral

CEO, Yeseter

Report McKinsey z června k finančním předpovědím přidává další benefity - ušetřený čas při nakupování nebo zlepšení zdravotního stavu nás všech, kteří co nejdříve naskočíme na Internet věcí.

Pokud však budeme chtít pracovat s těmito faktory skutečně seriózně, musíme sem započítat i takové vlivy, jakými jsou naše obavy ze zvládání nových technologií, strach před všudypřítomným Velkým bratrem, ztráta soukromí, nestřežená komunikace "věcí" a další neblahé aspekty IoT. Ty v předpovědích často chybějí.

Pokud na chvíli přeskočíme přednosti IoT a podíváme se na jeho možná úskalí - jaká to jsou? Například tato:

  • ztráta soukromí,
  • bezpečnost,
  • standardizace,
  • zahlcení daty,
  • nestřežená komunikace "věcí",
  • cenová politika, zpoplatnění a tarify,
  • fenomén nehlídané inteligence.

 

Ztráta soukromí: Jak snadno se vyrovnáme se skutečností, že se naše osobní data stanou veřejnou záležitostí? A nejde pouze o nákupní chování, ale o zdravotní a fyziologické údaje.

Bezpečnost: Nejčastěji zmiňovanou hrozbou v souvislosti s IoT je bezpečnost a hrozba úniku či manipulace dat. Komunikační protokoly musí být co nejúspornější. Zajištění dlouhodobé životnosti zapojených "věcí" vyžaduje ze své podstaty ušetřit i na bezpečnosti a šifrování.

Standardy IoT: Lze očekávat, že spolu začnou komunikovat miliardy nových zařízení, přestože dnes ke každému TV přijímači, i od stejného výrobce, potřebujeme specifický dálkový ovladač? Vzájemná domluva olbřímích nadnárodních koncernů kolem standardizace IoT nebude jistě jednoduchá.

Nestřežená komunikace: Zařízení budou mezi sebou komunikovat bez nutnosti zapojení lidského faktoru (M2M). To může mít velký dopad na zpoplatnění této komunikace a nebo vyvolání neočekávaných či nežádoucích stavů. Populárním příkladem je chytrá lednice, jež sama rozhoduje o nákupech v domácnosti.

Zahlcení daty: Další významnou hrozbou internetu věcí je zahlcení daty. Na jedné straně se tu nabízí velký potenciál pro sběr a analýzu dat, na straně druhé stojí otázka, kam je ukládat a jak je analyzovat.

Cenová politika, zpoplatnění a tarify: Jak bude IoT v našich domácnostech zpoplatňován? Paušálně, nebo se poplatky odvinou od úrovně komunikace našich smart zařízení? Jak však tuto komunikaci udržet z hlediska ceny pod kontrolou?

Fenomén nehlídané inteligence: Co přinese nikým nekontrolovaná inteligence chytrých věcí, které budou všude kolem nás? Nespojí se nakonec proti nám jako - z jejich pohledu - nejslabšímu článku řetězce?

Aleš Zavoral, CEO, Yeseter

 

Článek byl publikován v ICT revue.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist