Clark nasedl a tlačítkem spustil pohon svého nového vozu. Na displeji se před ním objevila informace o dotankování paliva spolu s částkou, která mu byla odepsána z jeho účtu. Trochu ho otrávila výstražná hláška s doporučením kontroly pohonné jednotky. "Budu muset do servisu. Musím nechat vyměnit filtry, hladina emisí překročila povolenou mez," řekl si Clark polohlasně a s povzdechnutím potvrdil volbu „servis“ v menu palubního počítače. Téměř okamžitě mu na obrazovce vyskočilo potvrzení servisu o evidenci jeho žádosti. Očekávají ho za 45 minut. "To si ještě mohu zajet do fast-foodu koupit oblíbené RAW amarouny," blesklo mu hlavou. Nahlásil navigaci název řetězce rychlého občerstvení, počkal pár sekund, než se načtou souřadnice a vyrazil…
Není to sci-fi
Zdají se vám předešlé řádky jako vystřižené z nějakého vědeckofantastického románu? Skutečnost popsaná v tomto úryvku je možná blíže než si myslíte. Moderní doba pokročila a automobil už není jenom strojem, který vás dopraví z bodu A do bodu B. Spolu s rozvojem internetového připojení rostou i možnosti zapojení automobilů do sítí internetu věcí.
Například společnost T-Mobile chce ještě v letošním roce nabídnout propojení aut s mobilními zařízeními. Prostřednictvím malého diagnostického přístroje napojeného na řídicí jednotku auta budou moci řidiči na svém chytrém telefonu sledovat provozní data vozidla.
Ve Spojených státech již úspěšně funguje bezpečnostní systém SYNC, který v případě vážné dopravní nehody volá na číslo 911 (americké nouzové volání). Otevře zároveň policii možnost mluvit přímo s lidmi uvnitř auta, takže v případě, že jsou zranění či zablokovaní, mohou snáze vysvětlit svou situaci. Zároveň policie dostane přesné informace o vozidle a polohu vozu získanou z GPS navigace.
E-commerce míří do aut
Visa se rozhodla se, že zpřístupní tokenizační službu Visa Token Service automobilovým výrobcům, aby tímto krokem připravila cestu pro snadnou a bezpečnou e-commerce. Právě chytré automobily v ní mají hrát hlavní roli. Kromě toho nabízí Visa v oblasti digitálních plateb další novinky, včetně nového standardu pro Bluetooth a čtení QR kódů. Tyto změny by měly pomoci rozšířit mobilní platby obchodníků a zákazníků v jakémkoli průmyslovém odvětví.
S tím jak se platby přesouvají od plastových karet k digitálním řešením, vytvářejí technologie vybudované prostřednictvím tokenizační služby ekosystém platebních partnerů – od výrobců automobilů až po prodejce a další poskytovatele služeb. Tento systém umožňuje snadné a bezpečné platby všude tam, kde existuje připojení k internetu.
Sen všech řidičů – vůz, který platí za vás
Na Světovém mobilním kongresu (MWC) v Barceloně představila Visa nové aplikace umožňující platbu za pohonné hmoty a parkování. Spolupracuje na nich s automobilkou Honda a společností ParkWhizz. Aplikace vytvořil tým Honda Developer Studio a jsou plně integrované do palubní desky vozu Honda. Obě aplikace, jak pro nákup pohonných hmot, tak pro placení parkování, obsahují Visa Token Service a Visa Checkout, což je online platební služba nabízející platby jediným dotykem.
Aplikace mají mnoho dalších funkcí, například:
- Fuel App Concept – umožňuje platit za pohonné hmoty, aniž by řidič vystoupil z vozu. Aplikace sama zjistí, kdy má vůz nedostatek paliva a naviguje řidiče k nejbližší čerpací stanici. Jakmile vůz zaparkuje u stojanu, aplikace už ví, kolik paliva vůz potřebuje k doplnění nádrže a podle toho dokáže vypočítat cenu pohonných hmot. Řidič může na čerpací stanici nakupovat i další zboží, přičemž slevy a věrnostní programy jsou již plně integrovány do aplikace.
- Parking App Concept – stačí vůz zaparkovat, stisknout v aplikaci tlačítko „park“ a můžete jít. Aplikace byla navržena ve spolupráci se společností ParkWhiz a umožňuje řidiči platit skutečně pouze za dobu, kdy na daném místě parkoval. Díky tomu se tak vyhne přeplácení parkovného. Jakmile se řidič do vozu vrátí, na palubní desce se mu ukáže přesná doba parkování a odpovídající zaplacená částka. Pro dokončení transakce stačí jen stisknout tlačítko.
Automobil dokáže zaplatit i za jídlo
Platby prostřednictvím automobilů byly prvně představené na MWC již před rokem. Tehdy Visa ukázala, jak by prostřednictvím vozu bylo možné platit za rychlé občerstvení. V průběhu roku pak platby prostřednictvím automobilu dále testovala a zdokonalovala, včetně zjednodušení procesu pronájmu a koupě vozu nebo služeb, jako je pojištění či platba mýtného. To vše by bylo možné provádět přímo ze sedadla řidiče.
„Proměna automobilu v platformu pro platby není tak vzdálená, jak by si někteří mohli myslet, a my jsme v tomto ohledu ušli obrovskou cestu od okamžiku, kdy jsme před rokem tuto myšlenku poprvé představili,“ říká výkonný viceprezident pro inovaci a strategická partnerství ve společnosti Visa Jim McCarthy. „Spolupráce s Hondou na těchto prototypech nás posunula o další krok ke komerční realitě. Ta podle nás nabízí úžasné příležitosti pro všechny, kdo hrají nějakou roli v platebním a automobilovém ekosystému.”
„Tento projekt ukazuje, že aplikace může skutečně změnit uživatelskou zkušenost s vozem
a zároveň vytvořit nové příležitosti pro výrobce automobilů,“ doplňuje John Moon, jenž má na starosti rozvoj vztahů v Honda Developer Studio.
„V ParkWhiz nám jde o to vytvořit bezproblémové a samozřejmě bezpečné řešení pro parkování, z něhož budou profitovat řidiči,“ říká generální ředitel společnosti ParkWhiz Aashish Dalal. „Eliminovat nutnost brát si lístky z platebního automatu je obrovský krok k vyššímu pohodlí a velká výhra pro řidiče. Jsme nadšeni z toho, že můžeme se společností Visa na této inovaci spolupracovat.“
Společnosti nyní plánují testování aplikace platby za pohonné hmoty v severní Kalifornii a parkovací aplikace v New Yorku. Testování bude probíhat během letošního jara po dobu třech měsíců.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist