Microsoft se mění. Zvlášť poté, co do jeho čela předloni nastoupil původem indický inženýr Satya Nadella. Už nechce být vnímaný jako kolos, který prodává programy, jež sice všichni používají, ale nikdo je nemá rád. Prioritou jsou dnes pro firmu technologie známé jako cloud a velká data.
Platí to i pro Česko, kde by společnost s těmito službami ráda dobyla místa, kam nejnovější trendy přicházejí s největším zpožděním − úřady. Tuzemská pobočka Microsoftu si proto od výzkumné agentury Datank nechala udělat mezi několika stovkami obcí průzkum, k čemu využívají informační technologie a jak chápou jejich roli.
Výsledky nedopadly pro samosprávu povzbudivě.
"Je zajímavé vidět, jak uvažují. Naprostá většina z nich bere podle průzkumu IT jako nutnost," vysvětluje David Frantík, který má v Microsoftu na starosti veřejný sektor.
99 procent
radnic bere IT jako něco, co jim ulehčuje a zrychluje práci.
21 procent
měst a obcí využívá nějakou formu vzdáleného úložiště, takzvaného cloudu.
8 procent
měst využívá IT ke sdílení dat s veřejností či k přenosům z jednání.
Konkrétně: 100 procent radnic uvedlo, že IT berou jako nutnost. Pro 99 procent znamenají počítače efektivnější interní procesy a 89 procent si pochvaluje snadnější práci zaměstnanců. Jen 33 procent zmiňuje snazší komunikaci s občany. A pouze osm procent považuje za důležité využívat IT ke zveřejňování takzvaných otevřených dat. Jde třeba o detailní informace o životním prostředí nebo dopravě, které je možné využít pro různé mobilní aplikace.
A právě na jejich zpřístupňování se teď chce Microsoft zaměřit. "Je to pro nás jedna z cest, jak dostat k obcím i naše cloudové služby," přiznává Frantík a dodává: "Není to ale jen byznys. Práce s otevřenými daty je i edukativní činnost a jistý dluh státu vůči jeho občanům."
To, jak lze taková data obchodně využít, se ukázalo například na sporu vyhledávače Seznam.cz se společností Chaps, která měla od ministerstva dopravy monopol na údaje o jízdních řádech. Seznam.cz namítal, že údaje mají být veřejné. Debata se vede také o tom, zda by neměl zájemcům zdarma poskytovat informace o počasí státní Český hydrometeorologický úřad.
Microsoft už některé pilotní projekty rozjíždí, třeba v Liberci, Brně či Milevsku. To nejmenší, co podle Frantíka přichází v úvahu, je webová úřední deska, kde by se zobrazovaly a průběžně měnily informace třeba o dopravě ve městě, o znečištění ovzduší, o vytíženosti nemocnic. "Něco se může měnit minutu od minuty, něco ne tak často," říká manažer Microsoftu.
Odborník na zveřejňování vládních dat a dat od samospráv, informatik a docent Univerzity Karlovy Martin Nečaský, tlak Microsoftu na tuto oblast vítá, byť opatrně. "Vstup takového hráče může dát věci do pohybu. Otázkou je, zda jim nejde o to, aby se k těm datům dostali jejich lidé, mohli je zpracovávat, a to, zda se k nim dostanou i jiní vývojáři, už by jim bylo jedno," varuje šéf sdružení OpenData.cz.
Microsoft tvrdí, že mu jde o veřejnosti přístupná data. Jeho obchodníci i konzultanti z partnerské sítě se teď zaměří na to, aby tyto služby radnicím nabízeli. Výsledkem by mohly být projekty jako třeba pražská aplikace Neverrun, která shromažďuje data o hromadné dopravě a jejím prostřednictvím lze na počítači či telefonu sledovat polohu tramvají nebo metra.
Také program Neverrun běží na serverech Microsoftu, v jeho cloudovém systému Azure. Právě tam by firma ráda dostala i radnice − aby si od ní kupovaly kapacitu na vzdálených úložištích, případně aby si od ní nechaly zpracovávat data, která tam proudí. Zatím cloud v nějaké podobě používá jen asi pětina českých obcí, takže prostor pro byznys tu je velký.
V technologickém světě je toto jedna z nejžhavějších oblastí, kromě Microsoftu se na ni soustřeďuje Amazon, Apple i Google. "Veřejná data nakonec nemusí být u nás, je tu silná mezinárodní i lokální konkurence," připouští Frantík.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist