Společnost ARM navrhuje čipy pro mobilní telefony a počítačové tablety, její technologie využívají například firmy Apple, Samsung či Huawei. Podle agentury Reuters se předpokládá, že ARM bude hrát jednu z ústředních rolí v posunu celého technologického odvětví k takzvanému internetu věcí, na který svou pozornost zaměřuje také zakladatel společnosti SoftBank Masajoši Son. „Je to jedna z nejdůležitějších akvizic, jaké jsme kdy učinili, a očekávám, že ARM se do budoucna stane klíčovým pilířem růstové strategie SoftBank,“ uvedl Son.
SoftBank za každou akcii ARM zaplatí 17 liber v hotovosti. Kupní cena je tak o zhruba 43 procent vyšší než páteční závěrečná cena akcií na burze. Akcie ARM v úvodu dnešního obchodování proto vystřelily prudce vzhůru, zpevnily asi o 45 procent a dostaly se na historické maximum 17,33 GBP. Na tokijské burze se dnes kvůli státnímu svátku neobchoduje.
ARM je na londýnské burze největší technologickou společností podle tržní hodnoty. Firma je vůči negativním dopadům takzvaného brexitu chráněna lépe než mnohé jiné britské podniky, a to díky svému významnému postavení v globálním čipovém průmyslu a příjmům v amerických dolarech.
SoftBank uvedla, že zachová značku ARM, obchodní model i organizační strukturu podniku, stejně jako ústředí firmy v Cambridge. Také oznámila, že počet zaměstnanců ARM v Británii vzroste nejméně na dvojnásobek a během příštích pěti let se zvýší i početní stav ARM v zahraničí.
SoftBank je telekomunikačním a vlastní například většinový podíl ve společnosti Sprint, která je čtvrtým největším mobilním operátorem ve Spojených státech.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist