Podle OSN vzroste celosvětově do roku 2030 počet lidí starších 60 let o 56 %. Rychlý nárůst této demografické skupiny klade zvýšené nároky na péči o seniory. Společnost IBM se svými partnery rozpracovala projekt, který se zaměřuje na zlepšení podmínek stárnutí za pomoci kognitivních technologií a zařízení internetu věcí.
Divize IBM Research otevřela ve svém ThinkLabu v texaském Austinu nové výzkumné pracoviště věnované stárnutí v domácím prostředí. Budou se v něm simulovat různé druhy interakcí, k nimž u seniorů doma dochází. Robot IBM MERA, zařízení internetu věcí a další kognitivní technologie umožňují IBM zkoumat, jak by mohly údaje ze senzorů zachycujících atmosférické podmínky, pohyb či pád člověka, zvuky a čichové signály sloužit pečovatelům ke zlepšení zdravotní péče o seniory a jejich celkové pohody.
„Je nejvyšší čas začít se věnovat naší stárnoucí populaci - pečovat o ni, chránit ji a umožnit jí co možná největší samostatnost a nezávislost,“ říká Arvind Krishna, Senior Vice President divize IBM Research a dodává „Náš nový výzkum takzvané vtělené kognice, který kombinuje senzory generující údaje v reálném čase s kognitivními technologiemi, se bude zabývat tím, jak poskytnout lékařům a pečovatelům informace, které by jim v rámci péče o pacienty umožnily lépe se rozhodovat.“
Víceúčelový asistenční robot pro seniory
IBM vyvinula společně se studenty a vyučujícími kateder Elektrického a počítačového inženýrství a Psychologie na Rice University prototyp robota, kterého testuje ve svém výzkumném zařízení. Robot IBM MERA bude využit ke zkoumání inovativních způsobů měření životních funkcí člověka, např. tepové frekvence, její variability a dechové frekvence. Mezi jeho další schopnosti patří zodpovídání základních otázek týkajících se zdravotního stavu a za pomoci akcelerometru i určení toho, zda člověk náhodou neupadl na zem.
Zařízení využívá IBM Cloud a robotické rozhraní Softbank Pepper. Řešení spolupracuje se systémem Watson a technologií CameraVitals, kterou vyvinula Rice University a která provádí kalkulaci životních funkcí pomocí videozáznamu obličeje. Tyto technologie umožňují robotovi několikrát denně rychle a neinvazivně odečíst tepovou a dechovou frekvenci člověka.
Technologie rozpoznání hlasu a hlasové syntézy používá robot také ke komunikaci s pacienty. Díky nim je schopný zpracovat odpovědi na otázky o zdravotním stavu, jako jsou například „Jaké jsou příznaky úzkosti“ nebo „Jakou mám tepovou frekvenci“.
Vytvoření chytrého bydlení pro seniory
Italské zdravotnické zařízení Sole Cooperativa bude s IBM spolupracovat na vytvoření chytrého bydlení pro seniory, které bude využívat zařízení internetu věcí a kognitivní technologie IBM. S jejich pomocí bude detekovat změny zdravotního stavu seniorů nebo anomálie v jejich prostředí a bude o nich informovat pečovatele. Například monitorováním atmosférických podmínek, jako je koncentrace oxidu uhličitého a oxidu uhelnatého, mohou pracovníci Sole Cooperativa určit, v jakém pokoji se člověk nachází a jak dlouho v něm je. Pomocí kognitivních systémů pak obdrží kontextové údaje o běžném dni člověka (např. v kolik hodin vstává a chodí spát nebo kolikrát denně a v kolik hodin jí). Propojením dat z různých zdrojů tak zaměstnanci zařízení získají ucelený přehled o stavu svých klientů.
„Tím, že lépe porozumíme každodenním činnostem našich klientů a jejich okolí, můžeme přesněji identifikovat potenciální rizika, přizpůsobit péči individuálním požadavkům a poskytnout přesná doporučení, která zvýší kvalitu jejich života,“ říká Roberta Massi, ředitelka Sole Cooperativa.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist