Pro materiálový výzkum a polovodičový průmysl je přístroj FEI Helios G4 průlomovým díky schopnosti přístroje vytvářet ultratenké lamely z přesně definovaných oblastí až do tloušťky 7 nm. Takové lamely jsou nezbytné pro analýzu na atomové úrovni v transmisním elektronovém mikroskopu. Mřížková konstanta křemíku je přitom 0,54 nm a při výrobě lamely konvenčními metodami se obvykle znehodnotí 20-40 nm materiálu. Vyrobit tedy vzorek tak tenký a nepoškozený vyžaduje maximální, dosud technicky nezvládnutelnou šetrnost.
Naprosto zásadní je zvláště pro výrobce čipů a elektroniky také rychlost, s jakou umí přístroj tenkou lamelu vytvořit. Jen v elektronickém průmyslu jich jeden výrobce potřebuje stovky tisíc za rok a nově je může vyrábět až s 25% úsporou času.
Mimo to umožňuje novinka mnohem komfortnější manipulaci se vzorkem, automatizované ovládání, čímž klade menší nároky na obsluhu přístroje a minimalizuje lidskou chybu.
Řada elektronových mikroskopů FEI Helios patří mezi velmi oblíbenou. Ročně se v brněnské továrně vyrobí kolem 100 kusů přístrojů této řady. Jde o elektronové mikroskopy kombinující elektronový a iontový svazek, užívané především výrobci v polovodičovém průmyslu. V loňském roce slavila řada Helios jubileum, když deset od uvedení první generace na trh putoval ke svému majiteli slavnostně vyzdoben 1000. kus této řady.
Thermo Fisher Scientific v ČR
Brněnské technologické centrum FEI sídlící na Černovických terasách je již několik let největším exportérem v Jihomoravském kraji. Vloni převýšila hodnota exportu z Brna 8,2 mld. Kč.
FEI Czech Republic, která se v loňském stala součástí americké společnosti Thermo Fisher Scientific, v Brně vyvíjí a vyrábí elektronové mikroskopy. Většina z nich v loňském roce mířila mimo Evropskou unii. Jeden přístroj dosahuje průměrné hodnoty 20 milionů korun. Mezi hlavní odběratele patří výzkumná a vývojová centra z oblasti živých a materiálových věd, či zákazníci polovodičového průmyslu. V brněnském centru přitom vzniká až 60 % produkce celé společnosti.
„Vyrábíme přístroje špičkové technologické úrovně. Schopnost vyrábět je včas a kvalitně je základem úspěchu, ale to by nešlo bez zaměstnanců, kterým na našich přístrojích záleží,“ popisuje víceprezident společnosti, Jiří Očadlík. Na vývoji a výrobě se v současé době podílí přes 700 zaměstnanců a každým rokem tento počet roste. Přestože společnost získává opakovaně také titul Zaměstnavatele regionu, ocenila by více odborníků na trhu práce, a to zejména pro vývoj softwaru.
Společnost Thermo Fisher Scientific považuje za své poslání umožnit svým zákazníkům činit svět zdravější, čistější a bezpečnější. Společnost pomáhá svým zákazníkům urychlovat výzkum v oblasti živých věd, řešit složité analytické problémy, zlepšovat lékařskou diagnostiku a zvyšovat produktivitu laboratoří. Prostřednictvím svým značek – Thermo Scientific, Applied Biosystems, Invitrogen, Fisher Scientific a Unity Lab Services – nabízí kombinaci inovativních technologií, pohodlného nákupu a komplexní podpory.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist