Výrobní sektor vytvářel v roce 1978 ve Velké Británii rovnou čtvrtinu (25 %) pracovních míst, v roce 2014, tedy s odstupem 36 let, to bylo už jen 8 % pracovních příležitostí. Ovšem produktivita práce tu mezi lety 1980 až 2009 rostla každoročně o 2,3 %. Znamená to, že nastupující chytrá výroba zredukuje výrobní pracovní sílu ještě mnohem výrazněji? Je to pravděpodobné, experti ovšem tvrdí, že kolem průmyslové výroby se zásadně mění i celý její ekosystém. Zatímco továrenských dělníků rychle ubývá, přibývají návrháři, zaměstnanci ve službách, v servisu a zákaznické podpoře a rovněž i školitelé a znalostní pracovníci.
Podle globální studie Industry 4.0: Building the digital enterprise, provedené v loňském roce společností PwC ve více než dvou tisících podniků z devíti průmyslových odvětví a 26 zemí, vyplývá, že výrobní firmy podporované zemskými vládami budou každým rokem - a to až do roku 2025 - do smart manufacturingu investovat přes 900 miliard dolarů. Velká část těchto investic půjde do pokročilých digitálních technologií, jakými jsou internet věcí, sady senzorů, zařízení s konektivitou, bezdrátové komunikační technologie, cloud computing, snadno reprogramovatelné roboty, aditivní výroba (3D tisk), inteligentní stroje, software a aplikace typu MES (manufacturing execution system) a další digitální technologie nové generace vytvářející přímé real-time rozhraní mezi virtuálním a fyzickým světem.
Též by nám nemělo uniknout, že celá řada zemí, ve spolupráci s konkrétními podniky a průmyslovými sektory vehementně investuje do této oblasti, což je patrné i z naší tabulky.
Informační technologie hrají dlouhodobě významnou roli při řízení výrobních procesů, ať už jde o softwarové aplikace, číslicově řízené CNC stroje, nebo průmyslové roboty. Rostoucí možnosti IT však v éře inteligentní výroby odhalují zcela nové formy zapojení IT, a to nejen v oblastech digitálně řízeného designu, ale též u digitálně řízené výroby. Inteligentní výrobní zařízení se v současnosti vnořují do další úrovně výrobních procesů a jejich transformace na modulární, flexibilní systémy zvyšuje efektivitu výroby, kvalitu výrobků, umožňuje další inovace a šetří zdroje.
Velká data ve výrobě
Gigantické objemy dat generované například motory dopravních prostředků značně mění nabídku služeb, zákaznické podpory a údržby, jež mohou jejich výrobci poskytnout. Tyto motory totiž za běhu vygenerují obří množství informací. Osmihodinový let z New Yorku do Londýna v letadle se dvěma motory vyprodukuje až 320 terabajtů dat. GE Aviation Motors u svých strojů nepřetržitě sledují a vyhodnocují přesné letové podmínky - teplotu, vlhkost, zeměpisnou polohu, nadmořskou výšku, prachové částice ve vzduchu a mnohé další veličiny. V souladu s tím, když pak GE sestavuje nabídku na údržbu a servis motorů pro letecké společnosti, Emirates, Lufthansa, Southwest nebo United, je tato založena na detailních informacích o provozních hodinách a velmi podrobných znalostech každého smluvně servisovaného motoru.
Podobně Rolls-Royce využívá internet věcí ke shromažďování údajů o provozu motorů používaných v reálném čase, což minimalizuje provozní náklady společnosti za současného zvyšování životnosti těchto strojů. To společnosti umožňuje zavádět nové služby, jakou je například služba "bez poruchy" (zero-based disruption). Obchodní model "Power by the Hour" firmě v kombinaci s on-line monitoringem motorů vyprodukoval v roce 2014 úspory ve výši 550 milionů dolarů a zvýšil příjmy o více než miliardu dolarů.
Xerox reprezentuje další přesvědčivý příklad společnosti, která díky chytré výrobě úspěšně vylepšila svůj obchodní model. Firma převedla svůj základní model kopírky a tiskárny z produktu na službu zavedením zákaznického programu Managed Print Services, pomocí níž Xerox vlastní a dohlíží na všechna svá zařízení instalovaná u zákazníka - a dbá o ně dle jejich reálného provozu, např. počtu vytištěných stránek. Aby to však bylo možné, musel Xerox přidat snímače na všechny své tiskárny - na fotoreceptorový válec, výstupní zásobník podavače a tonerové kazety, čímž zajistil i přesné účtování provozu. Zákazníci z toho rovněž prosperují, neboť služba mění fixní náklady na kontrolovatelnější náklady variabilní. Proctor and Gamble tímto snížil spotřebu papíru o 40 procent a zredukoval náklady společnosti na tisk o celou čtvrtinu.
Výrobní firmy za podpory zemských vlád investují do chytré výroby každoročně přes 900 miliard dolarů. A tak tomu bude až do roku 2025.
Prediktivní údržba
Princip prediktivní údržby je založen na automatickém odhalování začínající degradace zařízení a okamžitém řešení problému v momentě jeho identifikace. Tento postup se odráží v úsporách nákladů na údržbu v rozmezí 10 až 40 procent při započítání počátečních investic do diagnostických zařízení a vyškolení pracovníků. Prediktivní údržba se od klasické preventivní údržby liší tím, že řídí údržbu podle reálného stavu zařízení, ne na předem stanoveném časovém plánu. Například tupá výměna maziva u vozidla po předepsaném ujetí 15 tisíc kilometrů je tu nahrazena on-line analýzou pro určení aktuálního stavu, mazacích vlastností a výkonnostní kapacity, resp. tribologie olejů, což může způsobit prodloužení výměny maziv třeba až po ujetí 30 tisíc km.
Výhody prediktivní údržby lze spatřovat v mnoha oblastech, zde jsou některé z nich:
- provoz zařízení na optimální úrovni,
- zvýšení spolehlivosti,
- snížení počtu poruch,
- nárůst provozní životnosti,
- redukce prostojů zařízení, resp. procesů,
- minimalizace skladových zásob náhradních dílů.
Řízení chytré výroby pomocí MES
Při čtení o chytré továrně by snad čtenář mohl nabýt dojem, že inteligentní výroba ustupuje od potřeb přesného plánování a koordinace operačních procesů, jak je třeba reprezentují systémy MES nebo MOM (manufacturing operations management). Tak tomu ale rozhodně není.
Bylo by chybou myslet si, že pokud se o těchto systémech tolik nehovoří, znamená to, že již nejsou potřebné nebo byly nahrazeny jinými aplikacemi. Dnes je MES více než kdy jindy v organizaci klíčem pro další procesní a technologický růst, jenž může podpořit dobrou kondici či přežití firmy v současném konkurenčním, značně turbulentním prostředí.
Výrobní sektor ve Velké Británii v roce 1978 tvořil rovnou čtvrtinu pracovních míst, v roce 2014 to bylo už jen 8 %. Produktivita práce ale stále rostla.
Inteligentní výroba je založena na dostupnosti informací umožňujících včasné a správné rozhodování pro sofistikovanou optimalizaci své konkurenceschopnosti. Rozsah MES zjevně přesahuje jednoduché výrobní operace a dívá se na firmu jako celek přes integraci strategických, obchodních, organizačních, výrobních a distribučních procesů. Systémy MES/MOM v této souvislosti představují nativní základ každého inteligentního výrobního řešení.
Architektura MES je docela standardní. Je to klasická aplikace, závislá na transakčním modelu. Zajišťuje silnou integrační vazbu mezi agregovanými informacemi z ERP systému a vlastní výroby. Na cestě od výrobních linek k ERP jsou nastřádané údaje dále upravovány pro snadné zpracování a dostupnost všech operátorů zapojených do výrobního řetězce, což jim umožňuje efektivnější řízení celého procesu. Vyjmenujme zde alespoň některé z výhod systémů MES:
- měření účinnosti výrobní linky či stroje,
- minimalizace prostojů a odpadu,
- garance disponibilního množství materiálu, redukce skladových zásob,
- optimalizace surovin ve výrobním cyklu, aktualizace dostupnosti zásob,
- kalkulace správné ceny finálních produktů,
- minimalizace dopadů v případě zpětných odvolávek,
- optimalizace využívání strojů a linek.
Jasně, MES je pouze jedním z nástrojů nezbytných k dosažení všech cílů inteligentního výrobního procesu. Chytrá výroba není alternativou k MES, ten je vedle analytiky, IoT a dalších pouze jedním z technologických systémů, zatímco inteligentní výroba je přístup k výrobě jako takové.
Článek byl publikován v ICT revue 6/2017.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist