Tchajwanský konglomerát Foxconn hledá na poli umělé inteligence nové příležitosti k růstu a chce se v této oblasti stát jedním z hlavních hráčů. Na začátku února to oznámil jeho zakladatel Terry Gou, podle nějž hodlá Foxconn do rozvoje UI v horizontu příštích pěti let globálně investovat 342 milionů dolarů.
Foxconn 4Tech představil řešení využívající strojového vidění a hluboké neuronové sítě - čtěte ZDE
Foxconn při vývoji využívá řešení od Arbes Technologies - čtěte ZDE
KKCG a Foxconn založili fond ETIP, chtějí společně investovat do IT - čtěte ZDE
Oznámené investice by měly cílit především na získávání předních expertů a talentů, pro které Foxconn globálně otevře tisíce nových pozic. Také český tým Foxconn 4Tech, který má dnes 72 členů v Pardubicích a Praze, by měl v nejbližších letech několikanásobně vyrůst. „Zrychlujeme růst, jenom letos plánujeme počet členů týmu zdvojnásobit a stejné tempo budeme chtít udržet i v příštích letech. Vznikne navíc řada příležitostí pro studenty místních univerzit, se kterými při našich projektech úzce spolupracujeme,“ řekl Vitaly Farafonov, generální ředitel společnosti Foxconn 4Tech.
Kromě toho začíná Foxconn už nyní zavádět umělou inteligenci do všech výrobních provozů včetně pardubického závodu. Při vývoji řešení pro chytré továrny se v Pardubicích zaměřují na průmyslový internet věcí (IIoT), umělou inteligenci, automatizaci výroby a pokročilý podnikový software. Jádrem je přitom právě platforma IIoT, která propojuje senzory, zařízení a přístroje se softwarovými aplikacemi a pomáhá sbírat velké množství dat ze všech průmyslových prostředí včetně dodavatelských a výrobních řetězců.
„Abychom z těchto dat získali hmatatelnou hodnotu, využíváme přístupy založené na umělé inteligenci, pomocí kterých vyvíjíme prediktivní moduly a preskripční aplikace. V reálném provozu to například znamená, že v pardubickém závodu měříme, předpovídáme a optimalizujeme spotřebu energie až na úroveň jednotlivých strojů, díky čemuž dosahujeme 10 až 15% úspory. A také vyvíjíme vizuální kontrolu produktů kvůli defektům nebo chybějícím součástkám, která vychází z algoritmů hlubokého učení a nepotřebuje přítomnost člověka,“ vysvětlil Vitaly Farafonov.
Vývoj a implementace řešení v rámci Průmyslu 4.0 zvyšuje produktivitu zaměstnanců, navíc se eliminují některé rutinní úkony. V České republice je nyní citelný nedostatek pracovní síly a tyto inovace slibují zajištění dalšího růstu i zachování současných výrobních kapacit. Návratnost investic do této oblasti podle Farafonova zřídka přesáhne 18 měsíců.
Terry Gou svým oznámením předznamenal strategický posun podnikání Foxconnu, které v současnosti stojí především na kompletaci elektroniky pro světové výrobce, k vytvoření inovativní průmyslové platformy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist