Stejně jako v téměř všech regionech ČR i na severní Moravě je nejvíce volných pracovních míst ve výrobě a v IT. Firmy na Ostravsku a Olomoucku mají největší problém s obsazováním pozic programátorů, účetních se znalostí cizích jazyků, strojních inženýrů a elektrotechniků. Dostatek je naopak humanitně vzdělaných kandidátů vhodných na administrativní pozice.

„Na severní Moravě je stále patrnější jeden nepříjemný trend. Absolventi škol zde po ukončení studia zůstávají jen zřídka, za kariérními příležitostmi odcházejí nejčastěji do Brna nebo do Prahy. Do regionu nemají často zájem přijít ani lidé z jiných oblastí, a to ani v případě nadstandardních pracovních nabídek. Firmy pak mají o to větší problém s náborem nových lidí,“ říká Michal Gargoš, manažer ostravské pobočky Grafton Recruitment, s tím, že firmy pak musí nedostatek lidí často řešit náborem cizinců. Na Ostravsku jde zejména o Poláky, kteří preferují denní dojíždění, na Olomoucku pak o Bulhary, Rumuny či Ukrajince.

Situaci na pracovním trhu v regionu významně ovlivňuje i malý počet absolventů technických vysokých škol, vysoký počet výrobních firem v regionu a příliv nových investic. Nedostatek absolventů technických škol je dán i absencí technické univerzity v Olomouci. Dle Ondřeje Kolínka, manažera olomoucké pobočky Grafton Recruitment, olomoučtí zájemci o studium technických oborů odchází za vzděláním obvykle do Brna či Prahy, kde si již během studia nachází práci. Do rodného kraje se jich ovšem vrátí jen hrstka, vliv má i nižší úroveň zdejších mezd. Zatímco například v Praze si C/C++ vývojář s 0-3 lety praxe vydělá 40 – 60 tisíc měsíčně, v Olomouci jen 28 – 38 tisíc, v Ostravě 28 – 48 tisíc za měsíc. Podobná situace je i v případě elektrokonstruktérů, kteří v Praze vydělají 40 – 75 tisíc, v Ostravě však 35-45 tisíc a v Olomouci 30-50 tisíc měsíčně.

Zatímco za uplynulý rok registrovaly severomoravské pobočky zhruba 10procentní meziroční nárůst volných pracovních míst, rok 2018 přinese změnu: „Již dnes lze vidět první náznaky stagnace. Firmy nevypisují tolik nových volných pozic a začínají se více zaměřovat na kvalitu kandidátů,“ říká Michal Gargoš. Stejně pečlivě, jako si firmy vybírají zaměstnance, si však i kandidáti vybírají zaměstnavatele. Výsledkem je velký počet odmítnutých pracovních nabídek. Zaměstnavatelé na Ostravsku a Olomoucku se snaží uchazeče oslovovat nejen výší mzdy, ale i nabízenými benefity. „V poslední době často vidíme, že zaměstnavatelé nabízejí formou benefitu službu mateřské školky, firemního psychologa, maséra či fitness trenéra. Svým lidem také vyplácejí plnou mzdu v prvních dnech pracovní neschopnosti anebo za pár minut přesčasu denně poskytují dny dovolené navíc,“ vyjmenovává Michal Gargoš.

Nejsložitěji obsazovali personalisté na severní Moravě pozici optometristy a obsluhy chladících zařízení a klimatizací. Za nejvyšší mzdu obsadili v uplynulém roce pozici výrobního ředitele v Olomouci a manažera nákupu v Ostravě. Nejvíce pracovních pozic představovali operátoři výroby, kteří si na Olomoucku i Ostravsku mohou vydělat 17-26 tisíc korun měsíčně.

Podle průzkumu personální agentury Grafton Recruitment mají v Moravskoslezském a Olomouckém kraji nejnižší mzdy v IT specialisté technické podpory 1. stupně (20-27 tisíc na Olomoucku, 24-32 tisíc na Ostravsku) a nejvyšší ředitelé IT (80-120 tisíc na Olomoucku, 85-155 tisíc na Ostravsku), ve výrobě nejméně berou operátoři výroby, nejvíce vedoucí závodu (120-200 tisíc). Ve financích si nejméně vydělají na Olomoucku finanční účetní bez praxe (23-30 tisíc) na Ostravsku mzdový účetní (25-45 tisíc), nejvíce naopak finanční ředitelé (90-160 tisíc na Olomoucku, 100-200 tisíc na Ostravsku), v obchodu nejméně berou prodavači (19-23 tisíc na Olomoucku, 20-30 tisíc na Ostravsku). 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist