Za novou laboratoří stojí dlouhodobá vzájemná spolupráce mezi americkou společností AT&T a Ústavem telekomunikací FEKT. Společnost AT&T se podílela na financování IT systémů, hardwarových součástí a také vybavila laboratoř vývojovými soupravami dílů z oblasti IoT.
„Studenti si v laboratoři vymyslí a zrealizují svůj vlastní projekt. K dispozici jim jsou mimo jiné vývojové soupravy dílů předních světových výrobců, jakým je například i společnost AT&T v oblasti internetu věcí a průmyslu 4.0 (IoT), bezdrátové komunikační moduly, sady senzorů, měřicí pracoviště či 3D tiskárna. Studenti si tak ověří funkčnost svého nápadu v praxi,“ nastínil hlavní cíl laboratoře Petr Číka z Ústavu telekomunikací FEKT. Studenti si mohou navrhnout vlastní desku plošných spojů, osadit ji potřebnými součástkami a na 3D tiskárně vytisknout mechanické části pro finální produkt. Součástí laboratoře jsou také chytré měřící systémy, demo verze prvků chytré domácnosti nebo autonomní dron. Právě na vývoj autonomních dronů a chytrých technologií z oblasti internetu věcí se bude tato laboratoř zaměřovat.
AT&T je americká telekomunikační společnost, jejíž brněnská pobočka poskytuje zákaznickou podporou a síťové inženýrské funkce pro téměř 2 000 nadnárodních firemních zákazníků. Společnost se mimo jiné snaží pomáhat mladým lidem rozvíjet jejich profesní kariéru, poskytovat studentům příležitosti prozkoumat nové technologie a sdílet zkušenosti zaměstnanců AT&T.
„Jsme rádi, že máme možnost podporovat Vysoké učení technické v Brně a jejich novou laboratoř pro inovace. Touto podporou pokračujeme v našem závazku pro rozvoj a odborné vzdělávání jak studentů, tak i našich zaměstnanců. Specialisté z firmy AT&T každoročně poskytují studentům FEKT kontakt s praxí v podobě stáží či odborných přednášek,“ popsal úzké propojení s univerzitou Ladislav Venc, Global Operations and Service Integration Manager ve společnosti AT&T Global Network Services Czech Republic.
Odborníci z FEKT na zprovoznění nové inovační laboratoře pracovali přes půl roku. Ta bude nyní sloužit hlavně studentům studijních programů Telekomunikační a informační systémy a také Informační bezpečnost. Ti si zde mohou již během studia otestovat moderní komunikační technologie využívané zejména v oblasti internetu věcí (IoT) a průmyslu 4.0, což jsou stále skloňovanější pojmy ve vývoji technologií.
Inovační laboratoř je umístěna v 5. patře budovy T12, Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT (Technická 12, Brno) a je přístupná všem studentům z telekomunikačních a IT bezpečnostních programů FEKT.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist