Nejnovějšího průzkum Workmonitor mimo jiné ukázal, že počet lidí, kteří se domnívají, že by mohli přijít o svou stávající práci, se oproti minulému čtvrtletí mírně snížil. Se svým stávajícím zaměstnavatelem je spokojeno 70 % českých zaměstnanců.
Kdo změnil zaměstnání a proč?
Během posledního půl roku vyměnilo zaměstnání 20,5 % lidí, což je vůbec nejvíce v celé historii realizace průzkumu Workmonitor v ČR od roku 2010. Míra fluktuace byla u mužů i žen stejná. Nejvyšší podíl těch, kteří měnili práci (29,7 %), připadá na věkovou kategorii 25 – 34 let a tradičně také na nejmladší kategorii zaměstnanců ve věku 18 až 24 let (26,7 %). Jako nejčastější důvod pro změnu zaměstnavatele uvedli respondenti průzkumu získání lepších podmínek (35,6 %), osobní touhu po změně (24,7 %) a nespokojenost se stávajícím zaměstnavatelem (19,2 %). Co se týče oborů, tak k největší fluktuaci zaměstnanců došlo v chemickém průmyslu, v telekomunikačních a poštovních službách a tradičně v oboru hotelnictví a stravování.
„Mzda, respektive lepší finanční ohodnocení (tedy i benefity), je stále to, co nejčastěji rozhoduje o odchodu ze zaměstnání a přijetí nové pracovní nabídky. Rozpohybovaný trh práce však motivuje lidi ke změně i z jiných důvodů, u mladších generací často třeba jen z touhy po nových zkušenostech a zážitcích, stále více lidí také vyhledává flexibilitu a dobře dostupnou lokalitu,“ komentuje Alžběta Honsová, marketingová manažerka české pobočky společnosti Randstad.
Kdo hledá novou práci?
Aktuálně aktivně hledá novou práci 6 % dotazovaných a 15 % po nových pracovních nabídkách a příležitostech pokukuje. „Je tu ale další zhruba třetina lidí, kteří sice aktivně práci nehledají, ale deklarují, že jsou otevření novým nabídkám. Pro zaměstnavatele je to malá časovaná bomba, protože spolu s panující absencí strachu ze ztráty práce a téměř nulovou nezaměstnaností to znamená, že tato skupina lidí může být už jednou nohou pryč z firmy,“ upozorňuje Alžběta Honsová a doplňuje: „Získat dnes nového zaměstnance totiž ve většině případů znamená, přetáhnout ho od jiného zaměstnavatele.“
Spokojenost a obavy
Oproti předchozímu čtvrtletí vzrostl počet lidí, kteří jsou spokojeni se svým stávajícím zaměstnavatelem. Zároveň klesl podíl zaměstnanců (na 18 %), kteří se obávají, že by mohli přijít o práci. Více se obávají muži než ženy, nejčastěji se jedná o zástupce věkové kategorie 18-44 let.
„Skutečnost, že zaměstnavatelé začali díky nedostatku volných lidí na trhu práce o své zaměstnance dobře pečovat, nese v dlouhodobém měřítku své ovoce. Spokojený zaměstnanec se přeci jen hůře přetahuje než ten, kdo je nespokojený,“ okomentovala Alžběta Honsová s tím, že relativně největší obavy ze ztráty práce mají lidé pracující v telekomunikačních a poštovních službách (44 %), v hotelnictví a stravování (37 %) a ve stavebnictví (36 %), což jsou obory, které podléhají ve velké míře sezónnosti, a tudíž je zde i běžné ukončování pracovních úvazků s koncem sezóny.
Kompletní Q1 2019 report ke stažení po registraci emailem zde:
https://workforceinsights.randstad.com/hr-research-reports-workmonitor-q12019
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist