Mezi auditovanými zaměstnavateli byly technologické, farmaceutické, energetické a výrobní firmy a společnosti poskytující poradenství. V rámci státní správy byly audity provedeny na jednom ministerstvu a ve třech úřadech plnících roli organizačních složek státu. Do kvantitativního šetření se zapojilo celkem 974 zaměstnanců a 967 zaměstnankyň soukromých firem a 907 žen a 620 mužů pracujících pro státní správu. Celkově pokrývá kvantitativní šetření názory 3.468 zaměstnaných. Šetření zahrnovalo osoby na vedoucích pozicích i řadové zaměstnané, zastoupeny byly všechny věkové kategorie, zjišťovali jsme také, zda respondenti a respondentky pečují o děti či jiné závislé osoby v rodině a zda jde o samoživitele či samoživitelky.
Hlavní zjištění
Názory žen a mužů se v šetření nejvíce rozcházely v otázce stejného výdělku za stejnou práci. Muži v soukromé sféře jsou o rovnosti v platech přesvědčeni nadpoloviční většinou (61 %), ženy se stejnou výpovědí souhlasí jen v 41 %. Zajímavé srovnání nabízí porovnání názorů mezi soukromou a státní sférou. Ve státní sféře muži o rovnosti platů nepochybují v 82 %, ženy v 59 % případů.
„Ze strany zaměstnavatelů často zazníval názor, že kvůli současné situaci na trhu práce nemohou najít nové lidi. Nabízelo by se, aby nabízeli třeba částečné úvazky těm zaměstnaným, kteří jsou v současné době na rodičovské nebo mateřské dovolené,“ uvádí auditorka Johana Jonáková. „Přesto nám z šetření vyšlo, že o udržování kontaktu zaměstnavatele s rodiči je přesvědčeno pouze 19 % žen a 12 % mužů a to bez ohledu na typ zaměstnavatele.“
Mezi nejčastěji využívané flexibilní formy práce patří v soukromé sféře pružná pracovní doba, kterou má 61 % dotázaných, a práce z domova (53 %). Rovněž ve státní správě vede pružná pracovní doba (využívá ji 89 %), která však patří mezi jedinou široce nabízenou formu flexibility. Velmi žádaná by byla práce z domova (stálo by o ní až 50 % dotazovaných), je však umožněna pouze necelým deseti procentům.
„Genderová nerovnost je reálný problém, který se netýká pouze žen, ale čelí mu i muži. Ti se s ním setkávají zejména v otázkách slaďování práce a soukromého života, a to zejména v přístupu k opatřením, která zaměstnavatelé poskytují a priori spíše ženám, zatímco u mužů stále očekávají, že budou v práci trávit mnohem více času“, komentuje zjištění z auditů Helena Skálová, ředitelka Gender Studies. Pouze jedna třetina mužů proto souhlasila s tím, že jim zaměstnavatel vychází vstříc v otázce slaďování práce a soukromého života. V případě žen byl souhlas výraznější a to zejména u zaměstnankyň státní správy (souhlasilo 45 % žen).
Všech 21 anonymizovaných závěrečných zpráv genderových auditů je k dispozici na stránkách genderstudies.cz v sekci Aktivity: http://genderstudies.cz/aktivity.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist