Podle průzkumu, který dělal portál Smitio a ptal se v něm přímo IT odborníků, je jejich průměrný měsíční plat 60 200 Kč. Někteří „ajťáci“ však sami přiznali, že jim na účet měsíčně dorazí i více jak trojnásobek této částky.

„U seniorních programátorů je standardem příjem kolem sta tisíc,“ říká Barbora Wachtlová, provozní ředitelka Green Fox Academy, a doplňuje: „Ač se často mluví o tom, že platy v IT dosáhly svého vrcholu, lze očekávat i nadále jejich růst. Potřeba odborníku v tomto sektoru strmě roste, ale jejich počet nikoliv.“

Toho jsou si dobře vědomi i sami experti. „Pokud vám přijde životopis a jsou v něm určitě firmy, už předem odhadnete, o jaký plat si uchazeč řekne,“ potvrzuje praxi Dominika Valovičová, HR Business Partner ze společnosti Rohlík.cz, a pokračuje: „Obecně zájemce o místo můžeme rozdělit do dvou skupin. První jsou ti, kteří mění zaměstnání kvůli platu, a druhé zajímá náplň práce. Tedy nové technologie a projekt, na němž by se podíleli.“

Živnostníci berou více a stejně chtějí benefity zaměstnanců

Přední český supermarket patří k těm firmám, které díky růstu potřebovaly posílit své IT oddělení. Během roku a půl se jeho tým zdvojnásobil a nyní má padesát členů. I proto mají zkušenosti s hledáním opravdu bohaté. Často tak slýchají i nereálné požadavky.

„Dotazy typu, zda máme vilu na Bali pro případnou rekreaci, nejsou výjimkou. Stejně tak, zda proplácíme dovolenou, pokud má dotyčný živnost,“ vyjmenovává otázky uchazečů Dominika Valovičová, která má nábor na starosti, a dodává: „Pro nás je to však neakceptovatelné. Existuje platná legislativa, a pokud chce uchazeč proplácet dovolenou, musí mít klasický úvazek. Jenže v IT většina specialistů pracuje na IČO, takže to zkouší. Navíc u nás máme klasické benefity a všem zájemců to říkáme narovinu.“

Čísla pak hovoří jasně. IT odborníci, kteří mají živnost, si průměrně vydělávají měsíčně kolem 92 300 Kč. Zaměstnanci pak 60 200 Kč. V obou případech je to o mnoho více, než jaký je průměrný měsíční plat v Česku. Ten je aktuálně 33 840 Kč. V odvětví informačních technologií také platí přímá úměra, do čím větší firmy člověk nastupuje, tím vyšší plat může očekávat. Roli také hraje region. K těm nejštědřejším patří firmy z Prahy. „Ajťáci“ zde berou průměrně měsíčně 73 800 Kč, v Brně je to zhruba o 18 tisíc méně a celorepublikový průměr se pak drží těsně pod 50 tisíci.

Senioři na trhu práce nejsou, tak mají šanci nováčci

Jenže ač je odměna za odvedenou práci vysoká, tak počet odborníků tomu neodpovídá. Firmy tak mají dvě možnosti, buď přeplatit seniorního odborníka konkurence, nebo si vyškolit vlastního. Právě druhá možnost je pro mnohé lákavější.

„Zapojit do týmu juniora a vychovat si ho je nejlepší cesta, protože seniorní odborníci v IT nepadají z nebe,“ souhlasí s aktuálním trendem Dominika Valovičová z Rohlík.cz a doplňuje: „Také proto jsme začali spolupracovat s pořadatelem rekvalifikačního kurzu. Nyní u nás máme pět absolventů a jsme spokojeni, jak my, tak i naši noví junior programátoři.“

Rostoucí zájem o přeškolení dokládají také statistiky. Jen v loňském roce Úřad práce ČR přispěl na 1890 lidem na kurzy počítačových dovedností. Patřily vůbec k nejžádanějším. Poptávka je i po těch intenzivních několika měsíčních, kde se zájemce za čtyři měsíce stane junior programátorem.

„Postupně navyšujeme kapacity našich kurzů a na podzim plánujeme otevřít dvě třídy najednou,“ potvrzuje Barbora Wachtlová, provozní ředitelka Green Fox Academy, která pořádá kurzy pro junior programátory a uzavírá: „Také nás těší rostoucí počet firem, jež mají zájem, nejen o absolventy, ale také o přímé zapojení do výuky.“

Aby také ne, nedostatek lidí v IT netrápí jen Česko, ale celou Evropu. Za rok zde bude chybět milion „ajťáků“ a poptávka po specialistech na některé pozice vzrostla meziročně o více jak 100 %. V případě software developerů to pak bylo o neuvěřitelných 572 %. Z toho důvodu hledají firmy nové cesty, jak specialisty získat a jsou ochotny stále více a více investovat do jejich zaškolení.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist