Jak postupuje digitalizace a firmy stále častěji využívají moderní technologie, tak se zvyšuje jejich potřeba rozšířit IT oddělení a získat do něj další experty. Za posledních pět let vzrostl počet zaměstnanců v tomto oboru téměř o polovinu. Jen v Praze je „ajťáků“ 56 tisíc. V celé republice pak 84,1 tisíc. Jenže jak se zdá, v dalších letech tak markantní nárůst očekávat nelze, ač by firmy již nyní obratem zaměstnaly dalších 30 tisíc odborníků.
Tato situace brzdí rozvoj společností a zároveň žene platy v oboru nahoru. ČSÚ uvádí, že medián u techniků a specialistů je u hrubé měsíční mzdy 45 877 Kč, což je 157 % mediánu příjmu všech zaměstnaných v Česku. „U seniornějších pozic v IT se běžně platy pohybují nad sto tisíci a k nim jim firmy nabízejí ještě bohaté benefity,“ doplňuje Barbora Wachtlová, provozní ředitelka společnosti Green Fox Academy, která pořádá kurzy pro junior programátory.
Zájem o prestižní obor u studentů chybí
Ani příslib vysokých příjmů a nadstandardních odměn neláká studenty do univerzitních poslucháren. Jejich podíl je pouhých 6,6 procenta ze všech vysokoškoláků. „Zájem o obor je více méně stabilní, ale s ohledem na slabé populační ročníky, které nyní studují, počet studentů IT celkově klesá,“ uvádí Markéta Pištorová z Českého statistického úřadu. Oproti roku 2011 se jejich počet snížil téměř o šest tisíc.
Zatímco však klesá počet vysokoškolských studentů, tak rekvalifikační kurzy praskají ve švech a hlásí rekordní zájem. A to nejen ty zaměřené na základní počítačové dovednosti, ale i bootcampy, které nabízejí několikaměsíční intenzivní kurzy programování.
Zaměstnavatelé objevují alternativní cesty
Tento fenomén, který slaví úspěchy v zahraničí, neušel ani tuzemským zaměstnavatelům. Během srpna a začátku září, kdy se v Praze konala setkání nově vyškolených junior programátorů, o tyto akce projevilo zájem padesát firem. „Šedesát procent studentů mělo zajištěné umístění v oboru ještě před dokončením kurzu. U zbylých je to otázka měsíce,“ popisuje Barbora Wachtlová z Green Fox Academy a doplňuje: „Zaměstnavatelé si jsou vědomi toho, že vyškolit si vlastního odborníka je v současnosti jedna z nejefektivnějších cest, jak získat posilu do IT oddělení. Jejich zájem o spolupráci roste.“
Stále málo žen, firmy by si jich přáli více
Společnosti netrápí jen chybějící počet odborníků na výpočetní techniku ale i to, že mezi uchazeči chybí ženy. „Firmy často na setkáních zmiňovaly, že by si přály více žen. U nás v kurzu jich byla více než pětina a doufáme, že počet bude v budoucnu narůstat,“ doufá Barbora Wachtlová. Celková čísla jsou však neúprosná. Mužů pracujících v IT je 91 %. Žena je mezi IT odborníky jen každá desátá.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist