Z průzkumu vyplývá, že čeští studenti jsou velmi dobře technicky vybavení, téměř všichni (96 %) vlastní chytrý telefon, 85 % má vlastní notebook, 39 % stolní počítač. Nejmenší popularitě, která navíc v posledních třech letech neustále klesá, se těší tablety.
Poznámky si čtyři pětiny studentů píší na telefonu
Poměr využívaných technologií se od roku 2017 nijak dramaticky nezměnil. Mění se ale způsob, jak studenti s technologiemi pracují a jak skrz ně komunikují. Přibývá výrazně těch, kteří se na chytrém telefonu učí.
„Chytré telefony dokonce předstihly počítače. Po telefonu ve škole sáhne 82 % studentů, notebook si nosí jen 72 % z nich. Zřejmě je pohodlnější si poznámky psát či nahrávat na telefon a následně zpracovat. V domácím prostředí jsou notebooky o 20 % populárnější,“ popisuje Miroslav Dvořák, technický ředitel pražské pobočky ESET.
Výhradně elektronické zápisky má třetina studujících
Podle dat z průzkumu mladí lidé k učení ve velkém využívají elektronické zdroje. Polovina dokonce považuje studium bez internetu za nepředstavitelné, 46 % si myslí, že by bylo těžší.
Prakticky všichni studenti vyhledávají na internetu zdroje k seminárním pracím a komunikují se spolužáky. Jejich počet se od roku 2016 pohybuje nad 90 %. O 10 % ale vzrostl počet těch, kteří využívají školní informační systém. Přes tyto systémy se studenti zapisují k předmětům nebo posílají pedagogům referáty a domácí úkoly, případně omluvenky.
Mimo to čím dál častěji používají internet také ke spolupráci a sdílení zápisků. Ty si posílají zpravidla prostřednictvím Facebooku (83 %) či e-mailem (43 %). O 39 % narostl také podíl studentů, kteří využívají cloud od Google (65 %). Zhruba třetina si vede poznámky jen papírové, třetina jen elektronicky a zbytek obě možnosti kombinuje. V roce 2018 si ještě 62 % půjčovalo sešity, letos je to pouze 46 %.
„Při sdílení poznámek je dobré dbát na základy bezpečnosti. Malware se může šířit i z obyčejných dokumentů. Stačí mu k tomu nezáplatovaná zranitelnost, nebo jen povolená makra. Základem ochrany studijního zařízení by proto měl být bezpečnostní program, který podobný soubor nebo jiný potenciálně škodlivý kód dokáže odhalit,“ radí mladým lidem Dvořák.
Než zavolat, pošlou raději zprávu ve WhatsApp
Během posledních let se zásadně mění způsob komunikace. V roce 2016 si ještě polovina posílala SMS zprávy, letos je to pouze 38 %. Naopak roste popularita chatovacích aplikací jako je Facebook Messenger či WhatsApp, meziročně posílily o 10 %.
„Zdá se, že mladí lidé preferují psanou komunikaci. Volá si jich jen třetina a toto číslo navíc trvale klesá. Volání přes internet využívají ještě méně. Naopak pozorujeme výrazný nárůst ve využití messengerů a chatů, nyní se jedná o nejčastější způsob komunikace,“ popisuje trend Dvořák.
Nejpopulárnější sociální sítí je u českých studentů i nadále Facebook, který používá 93 % dotázaných. Roste také popularita Instagramu, v roce 2016 jej využívalo jen 39 % studentů, letos 67 %. Využití ostatních sítí stagnuje či klesá. Twitter, LinkedIn či Pinterest nevyužívá ani čtvrtina dotázaných.
Lehce kleslo využití antivirových řešení
Už od roku 2017 klesá poměr studentů, kteří využívají nějaký bezpečnostní software, řádově o procenta za rok. Výjimkou jsou pouze tablety, kde naopak procenta stabilně rostou. Například v roce 2018 využívalo antivir v notebooku 89 % mladých lidí, letos je to pouze 84 %. V případě chytrých telefonů jsme zaznamenali meziroční pokles 3 %.
I přes mírný pokles je zabezpečení stále na dobré úrovni. Zdá se ale, že si studenti méně uvědomují možná rizika. 91 % z nich se připojuje přes veřejné Wi-Fi sítě, u kterých nemusí vždy nutně platit garance nenarušitelnosti komunikační cesty.
Dlouhodobě fungující a úspěšnou hrozbou jsou podle dat společnosti ESET v České republice trojské koně kradoucí hesla. Útočníci se pomocí tohoto malware zaměřují na hesla uložená v prohlížečích či jiných komunikačních aplikacích. Z tohoto důvodu proto experti nedoporučují si hesla takto ukládat.
„Ukládání hesel v prohlížeči je častý nešvar, je to totiž velmi pohodlné. Bohužel i pro útočníky. Doporučil bych proto všem využívat speciální programy pro správu hesel, které přístupové údaje šifrují,“ radí Dvořák. Dodává, že základem kybernetické ochrany je vždy také bezpečnostní software, který podobný malware dokáže zastavit.
Průzkum, který probíhal v nástroji Seznam.cz Výzkumník formou online dotazování od 4. do 22. září 2019, se zúčastnilo 138 studentů středních a vysokých škol, kteří jsou zároveň uživateli služeb společnosti Seznam.cz.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist