„Pandemie a s ní související omezení budou mít na ekonomiku bezpochyby výrazný vliv. Neočekáváme však tak velký růst nezaměstnanosti, jako tomu bylo v roce 2008, se kterým se současná situace často srovnává. V tuto chvíli propouští zejména hotely, restaurace a kavárny, naopak výrobní firmy si zaměstnance drží, aby byly schopny naplno obnovit výrobu a dohnat ztráty způsobené útlumem či pozastavením provozu,“ říká Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment.

Firmy se dle něj zatím nezbavují ani agenturních zaměstnanců. Svou roli při tom sehrává i vládní program na podporu zaměstnanosti Antivirus, do kterého se zaměstnavatelským svazům na poslední chvíli podařilo protlačit i podporu pro 400 000 agenturních zaměstnanců. Právě ti mohou firmám poskytnout potřebnou flexibilitu; firmy mohou navyšovat, a naopak snižovat výrobu dle aktuální potřeby a neřešit přitom nábor či propouštění kmenových zaměstnanců. Očekávat se dá i zesílený zájem firem převádět pod agenturu vlastní kmenové zaměstnance.

Návrat k normálu záleží na situaci v zahraničí

I když firmy pomalu začínají řešit návrat k normálu, nelze očekávat, že se tak stane obratem. „Zejména v případě výrobních společností bude náběh na plnou kapacitu trvat i několik týdnů. Česká republika je zemí uprostřed Evropy, a její produkce výrobků a služeb je do značné míry závislá na schopnosti dovážet suroviny a polotovary ze zahraničí a exportovat svoji produkci do zahraničí. Pokud se ochranná opatření v EU budou uvolňovat koordinovaně, bude to dobrá zpráva pro Česko. V opačném případě mohou problémy firem přetrvávat i poté, co u nás dojde k uvolnění restrikcí, které vláda zavedla v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu,“ vysvětluje Martin Malo.

Práce je dost, nábor probíhá v řadě oborů

Celkový počet nabídek práce sice meziročně poklesl, nabídek práce je však stále dost. „Jen naše personální agentura v současnosti hledá vhodné uchazeče pro více než 1.500 pracovních míst po celé republice. Nabízíme i pracovní příležitosti v zahraničí, byť jsou nyní možnosti vycestování omezené,“ uvádí Martin Malo. Hodně nabírají obchodní řetězce, ať už na pozice pokladních, prodavačů či skladníků. Rostoucí počet nabídek práce je i v logistice a e-commerce, které zažívají díky karanténě velký boom. Nábor není přerušen ani v oboru podnikových služeb. Z průzkumu oborové organizace ABSL dokonce vyplynulo, že více než polovina center v souvislosti s pandemií zaznamenala nové obchodní příležitosti a objemy práce. „Všechny tyto obory představují pro nadcházející období jistotu práce,“ říká Martin Malo a dodává: „Nábor zde jede naplno a díky kompletnímu přesunu do online prostředí často i efektivněji a rychleji než v době před pandemií.“

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist