V rámci realizace stavby GSM-R Votice – České Budějovice bude dotčená trať vybavena technologií GSM-R a pracoviště výpravčích obdrží kompletně nové IP telefonní zapojovače a IP rozhlasové ústředny. Celá stavba by měla být dokončena v roce 2023, až po realizaci modernizačních staveb na této trati. Zakázka „GSM-R Votice – České Budějovice“ v sobě zahrnuje jak pokrytí železniční tratě Votice – České Budějovice signálem GSM-R, tak vybudování zcela nového přenosového systému.

„Na zavádění a následném rozšiřování GSM-R na české železnici se podílíme od úplných začátků tohoto systému v České republice,“ uvedl Tomáš Businský, ředitel úseku Infrastruktura ČD – Telematiky. „Aktuálními pracemi tak navazujeme mimo jiné na již dokončené dodávky na tratích České Budějovice – Plzeň či České Velenice – České Budějovice – Horní Dvořiště,“ dodává Businský.  

Na projektu rozšiřování sítě GSM-R spolupracuje ČD – Telematika se společnosti Kontron Transportation, která je hlavním dodavatelem systému pro Správu železnic. ČD - Telematika přímo dodává včetně montáží dispečerské terminály, přenosové technologie a další zařízení pro základnové stanice BTS.

Systém GSM-R je evropský standard sloužící pro bezdrátovou komunikaci řídících dispečerů a výpravčích s hnacím vozidlem (lokomotivou). Jedná se také o základní přenosový systém pro evropský vlakový zabezpečovací systém ETCS (European Train Control System).